Otázka na tému Mŕtvy zub

Tri otázky v jednej

Dobrý den, měla bych 3 dotazy prosím. Mám umrtvující vložku 6 nahoře asi třetí den. Ten zub mě ale nebolí, ale zrcadlově dolní 6 mě začala bolet. Je možné, že se bolest nějak přenáší? Mám to řešit, nebo se to vyřeší až se kanálky na horní 6 zaplní? 2 dotaz, proč se dle Vás kýve mrtvý zub-horná 1? Kanálek je vyplněný už několik let, začal se kývat hned po umrtvení, prý se to přestane po vyplnění kanálku, no ne. Jak se to prosím dá vyřešit? Kýve se jenom trošku když to vyzkouším manuálně. Mám strach, aby se to nezhoršilo časem.(snad jsem se nevzpamatovala pozdě) 3 dotaz, mám plombu na živém zubu, na rtg se zistilo že plomba má bublinku, může dle Vás časem způsobit bublinka nějaký problém? Mockrát děkuji, Vaše poradna je úžasná, moc tím pomáháte….

Odpoveď

Dobrý deň,

  1. Je málo pravdepodobné, aby sa bolesť prenášala na dolnú čeľusť. Teoreticky je možné, že vložka, ktorú Vám dali na hornú šestku je vysoká, a tak preťažuje dolný zub. To by mohlo spôsobiť jej náhryzové bolesti. Pokiaľ to tak nie je, pravdepodobne pôjde o samostatný proces.
  2. Pri mŕtvych zuboch s nálezmi, hlavne ak sú tie nálezy veľké, sa môžu zuby kvôli nedostatku okolitej kosti uvoľniť a rozkývať. Po dobrom ošetrení koreňových kanálikov by sa mala kosť obnoviť, čím sa zub upevní a stabilizuje. Ak k vyhojeniu kosti okolo koreňa nedošlo, doporučil by som reendodonciu (opakovanú koreňovú liečbu).

    Mŕtvy zubMŕtvy zub

  3. Bublinka vo výplni na rtg môže znamenať všeličo. Ak je to naozaj malá bublinka vzduchu, nemusíte sa preto trápiť. Ak to doteraz nerobilo problémy, nebude asi ani naďalej. Pravdou je, že takáto bublinka ale mechanicky môže výplň oslabiť v závislosti od svojej veľkosti a umiesnenia smerom k povrchu, takže je trochu zvýšené riziko zlomenia výplne…

Tmavé pole na rtg snímke by však mohlo znamenať aj kaz, zvlášť ak sa zobrazuje tesne pod výplňou. V tom prípade by bolo treba výplň prerobiť.

Poslednou možnosťou je, že lekár, ktorý výplň zhotovil, ako prvú vrstvu pod výplňou použil materiál, ktorý nie je rtg kontrastný (to znamená, že na snímke sa javí ako by tam bola prázdna dutina). To by sa dalo zistiť v záznamoch, pokiaľ sú dostatočne podrobné. V takomto prípade to možno ponechať tak.

Návrat

Súvisice otázky s témou Mŕtvy zub

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Mŕtvy zub, skúste vyhľadávanie s výrazom Mŕtvy zub v našej zubnej poradni.

Štítky