Otázka na tému Mŕtvy zub

Jedinou možnou liečbou mŕtveho zuba je endodoncia, alebo extrakcia....

Dobry den, zaujimal by ma vas nazor na moju liecbu. 6 hore ma nebolela, ziadny problem, ale mudr na prevencii povedal ze blomba je uz zla a ze tam bude kaz. Otvoril to, kaz tam skutocne bol, obrovsky. Ale zub ma nebolel, vyvrtal velmi hlboko tak dal skloione..... Zub po par dnoch zacal boliet, po 2 mesiacoch som isla k mudr, rtg, zapal- jeho doporucenie umrtvit a kanaliky…

Teraz to lutujem, mohol podla vas urobit nieco ine este zachranit to aby nemusel zub umrtvit? Myslite, ze to sposobil tym, ze vrtal zbytocne hlboko? Hovoril nieco o tom, ze zub teda dren uz skoro ani nekrvacala takze urobil dobre, ja tomu nerozumiem… Pytam sa aby som do buducna vedela…ci na to naozaj nie su lieky ani specialne liecive vlozky alebo nieco podobne. Dakujem

Odpoveď

Dobrý deň,

Je štandardný a rozumný postup, aby sa nebolestivý zub s veľmi hlbokým kazom po jeho odstránení a dezinfekcii zaplnil skloionomérnym cementom. Týmto spôsobom neraz možno zub zachrániť živý.

Problémom je, že lekár môže rozoznať živý a mŕtvy zub len podľa toho, či pacient cíti na zube chlad po priložení ľadového zmotku vaty. Často je aj reakcia pacienta neurčitá. Po podaní anestézy už nedokáže vôbec odhadnúť, či je zub živý, alebo nie. Nie zriedkavo sa stáva, že zub odumrie bez toho, aby o tom jeho nositeľ vedel.

Mŕtvy zubMŕtvy zub

Kľudne sa teda vo Vašom prípade mohlo stať, že Vám zubár ošetril zub, ktorý už bol mŕtvy, v dobrej nádeji, že sa mu ho podarí záchrániť. Je skoro samozrejmé, že tento zub časom rozbolí. Je to pre lekára nepríjemná situácia, pretože dosiaľ pacienta nič nebolelo a zrazu sa objavia bolesti. Jedinou možnou liečbou mŕtveho zuba je endodoncia, alebo extrakcia.

Návrat

Súvisice otázky s témou Mŕtvy zub

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Mŕtvy zub, skúste vyhľadávanie s výrazom Mŕtvy zub v našej zubnej poradni.

Štítky