Otázka na tému Endodoncia - liečba koreňových kanálikov zuba

Liečenie koreňových kanálikov zuba

Dobrý deň, prosím o doplňujúce informácie k článku „Liečenie koreňových kanálikov zuba“ [Siebert T., 2007–05–06] V auguste t.r. ma prekvapila bolesť celej pravej časti tváre s výrazne bolestivým bodom (na dotyk) v spánkovej časti. Až po určitom čase sa ako pôvodcu podarilo identifikovať dávnejšie zaplombovanú šestku vľavo dole (roentgen bez výrazného nálezu, atď.). Otvorenie zuba odstránilo bolesti a odhalilo jeden necitlivý korenový kanálik a druhý bolestivý. Po ukľudnení (cca 2 mesiace) však pokus o preliečenie kanálikov a následné uzavretie zuba (cement) nebol úspešný. Na druhý deň zub „vystúpil“ a na štvrtý deň začal byť v nočných hodinách bolestivý. Po otvorení sa zub znova ukludnil a tak bol o ďaľšie dva mesiace (december) pokus o preliecenie a uzavretie zopakovaný – tentokrád pod antibiotikovou clonou (doxybene 100mg 2× denne). Reakcia vsak bola naprosto identicka a tak po štyroch dnoch musel cement von. Teraz – po týždni – je už zub relatívne kľudný (až na občasnú bolesť po nepozornom skúsnutí: pomalý nábeh, veľmi intenzívny priebeh cca 10–20 min., postupné doznenie po cca 60min.) Doporučenie zubárky – počkať a skúsiť neskôr znovu, prípadne resekcia koreňov. Z Vášho materiálu som sa dozvedel, že sa jedná o Periodontitis s možným vyústením do „okoločelustného zápalu“ o ktorom však nepodávate bližšie informácie. Zdvorilo Vás preto prosím o odpovede na nasledovné otázky:

  1. neexistuje žiadna medikamntózna liečba ? (periodontitis – otvorené knáliky, neuzavretý zub, komunikujúca fistula)
  2. doporučujete v danom prípade resekciu ? (aké sú možné nežiadúce účinky, aká je pravdepodobnosť úspešnosti zásahu ?) pozn. – ďasná sú

neopuchnuté a necitlivé na dotyk. Pohmatom zospodu brady (za sánkovou kosťou) je možné identifikovať zmenšujúci sa vačok v mieste pod inkriminovaným zubom (t.č. už nebolestivý)

  1. má zmysel ďalej vyčkávať a po ďaľších dvoch-troch mesiacoch zopakovať pokus o uzavretie zuba ? (nemôže sa medzitým rozvinúť onen „okoločelustný zápal“ ?)
  2. existuje prípadne iný postup ?

Pacient (ja) má 50 rokov a pravidelne (každoročne) chodí na preventívne prehliadky a nemá žiadne známe zdravotné ani dentálne problémy (dve extrakcie, žiadne náhrady, žiadne osmičky (zárodok jednej viditeľný na RTG)) 5-ka vedľa problémovej 6-ky bola pred rokom extrahovaná (lôžko je kľudné). Ďakujem za odpoveď a ospravedlňujem sa za rozsah príspevku, snažil som sa však zodpovedať všetky prípadné odborné otázky.

Odpoveď

Dobrý deň,
celkom zaujímavé, že Vám bolesť pravej časti tváre spôsobovala práve dolná ĽAVÁ šestka, takže asi máme problém v opise…????

Váš problém, čo sa týka šestky, je jednoznačne endodontický, takže treba ošetriť koreňové kanáliky. Tento zub má štandardne dva korene a tri kanáliky, ale je veľmi bežné, že je počet kanálov 4 a viac. Čo Vám môžem doporučiť je skúsiť vyhľadať vo Vašej oblasti zubného lekára, ktorý sa zaoberá hlavne endodonciou… ak chcete zachrániť tento zub…

Koreňové kanáliky - detailKoreňové kanáliky – detail Čisté koreňové kanálikyČisté koreňové kanáliky

S pozdravom MUDr. Maxim Stošek

Návrat

Súvisice otázky s témou Endodoncia - liečba koreňových kanálikov zuba

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Endodoncia - liečba koreňových kanálikov zuba, skúste vyhľadávanie s výrazom Endodoncia - liečba koreňových kanálikov zuba v našej zubnej poradni.

Pridať komentár

Výplň koreňov nedoliečenej stoličky u 10-ročného dieťaťa

20. 02. 2014 19:10 | RenátaS | reagovať

Dobrý deň.
Chcem sa spýtať, či postupoval lekár pri ošetrení 10 ročného dieťaťa správne? Najskôr bolestivý zub – 6 vľavo zaplnil vložkou a následne plombou. Už toto sa mi zdalo nelogické. Pravdaže pýtal peniaze za dvojzložkovú plombu.
Syna zub následujúci deň rozbolel. Na ďalší deň sme sa s horúčkami vrátili späť. Zub otvoril a nechal týždeň otvorený. Zub po upchatí kanálikov pobolieval.Čistili sme len doma a ihlou.Následne po týždni, aj po upozornení, že ho ho zub ešte pobolieva kanáliky prečistil a zacementoval, vraj boli čisté. Opäť pýtal asi 40,–€ za výplň kanálikov.Až tesne po výplni zubov dal urobiť rentgen. Zub ho odvtedy pobolieval. Postup lekára sa mne laikovi zdal neodborný a nesprávny. Zubára sme zmenili. Teraz asi po jeden a pol roku ho zub opäť veľmi rozbolel. Dnes mu 6 vľavo vytrhli, lebo ku koreňu nebol prístup a nebola iná možnosť. mal na koreni fistulu. Som veľmi roztrpčená, že 12-ročný chlapec bude teraz celý život bez dôležitej stoličky. Takto postupoval i u ďalšieho staršieho syna a tiež ho odvtedy stolička pobolieva.
Mám možnosť dať prešetriť tento postup lekára a kde?. Veď takto škodí ďalším ľuďom. Je mladý, ale to ho neospravedlňuje.....

Pridať komentár

Štítky