Otázka na tému Tehotenstvo a kazivosť zubov

Má tehotenstvo vplyv na kazivosť zubov?

Dobrý deň, Mám 25 rokov a som mamičkou 3 ročného dievčatka.Mám neustáli problém s chrupom, celým!Vždy som mala zdravé, biele zuby aj keď natesnané, pretože v detstve mi odmietla zubárka dať strojček.

Tehotenstvom sa však pre mňa začal kolotoč, ktorý trvá dodnes. Nielenže mám zakaždým plno kazov, sú citlivé na teplo aj na chlad, ale mám pocit akoby som mala zuby z piesku…

Najprv mi pri jedle odpadla polovica hornej ľavej 6, o mesiac na to sa mi zlomil pravý očný zub, cca. 1,5 mesiaca neskôr sa mi zlomila aj pravá horná šestka, namiesto tvrdých úlomkov som však v rukách držala piesok, úplne sa rozštiepili. Mám ísť na extrakciu všetkých 4 osmičiek, samozrejme až potom, čo sa mi dorobí korunka na očnom zube, žijem už vyše dvoch rokov skoro pravidelne na liekoch proti bolesti, bolia ma líca, kosti tváre…Podotýkam, že si zuby čistím 3 krát denne, používam drahé zubné pasty, nite a aj ústnu vodu,ale kazov stále pribúda.

Prosím o radu, už som vymenila 2 zubárov, mám pocit, že som u zubára častejšie ako doma . V čom môže byť problém, resp. ako riešiť moju situáciu? Som učiteľka spevu a pritom sama študujem operný spev, momentálne sa ale hanbím otvoriť ústa, pretože mám ústa plné sivých plomb a kazov, hl. na stoličkách a medzi zubami. Boli by pre mňa vhodné biele plomby, keď aj s terajšími som mala problémy, pretože mi samovoľne viackrát vypadli? Za vašu radu dopredu ďakujem

Odpoveď

Dobrý deň,

Niekoľkokrát som tu písal, že tehotenstvo nie je nikdy priamou príčinou zvýšenej kazivosti zubov. V tehotenstve zuby dostanú zabrať, nie však preto, že by slúžili ako zdroj vápnika, ako si mylne mnohé mamičky myslia.. Problémom v tomto období je časté zvracanie, časté dávky jedla a tiež sladkostí a častá večerná únava vedúca k zníženiu kvality čistenia zubov.

Tri roky po tehotenstve by to malo byť už dávno za Vami. Pokiaľ máte naozaj dobrú hygienu a zuby sa ďalej kazia, pouvažoval by som o výmene stomatológa.

Návrat

Súvisice otázky s témou Tehotenstvo a kazivosť zubov

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Tehotenstvo a kazivosť zubov, skúste vyhľadávanie s výrazom Tehotenstvo a kazivosť zubov v našej zubnej poradni.

Štítky