Otázka na tému Panický strach zo zubára

Strach zo zubára - ako ošetriť kaz keď sa bojím zubárov

Dobrý deň , mam 15 rokov a chcela by som sa spýtať čo mam urobiť ak mam na zube č.2 na ľavej strane blombu ktorá my vypadla a opuchla som na pol tvare , kedže ja sa bojím zubarov a môj zubár ma nekce poslať do narkozi, ak ja uvidim vrtačku alebo niečo ine zo zubných nastrojov bud skolabujem alebo sa rozplačem , poradíte my čo mam robiť ? Dakujem veľmi pekne .

Odpoveď

Dobrý deň,

Isté je, že skôr či neskôr budete musieť byť ošetrená. Ak ste z toho zuba opuchli, znamená to, že je mŕtvy a nechávať si takýto zub je veľmi nebezpečné pre Vaše celkové zdravie.

S ošetrením máte na výber štyri možnosti:

1. Prvá je navštíviť psychoterapeuta a požiadať ho o spoluprácu. Táto možnosť je najzdĺhavejšia, najdrahšia, ale zároveň jediná príčinná liečba. 

2. Môžete sa rozhodnúť pre ukľudnenie pomocou liekov, ktoré Vám podá stomatológ v deň ošetrenia. Ide o podobné lieky, ako sa podávajú pred veľkými chirurgickými zákrokmi (ľudovo volané „náladovky“), kedy sa dostanete do stavu bezstarostnosti, ostávate pri vedomí a na zákrok si budete pamätať iba zahmlene.

3. Tretia možnosť by bola nechať sa ošetriť v celkovej anestéze, čo je z môjho pohľadu pri väčších deštrukciách chrupu akceptovateľné len pri extrakčnej terapii. Na to, aby Vám lekár zhotovil komplikovanú výplň totiž potrebuje niekedy aj hodinu a pol a ak máte takýchto zubov veľa, nie je rozumné Vás kvôli tomu držať povedzme deväť hodín v narkóze. Lekár sa v takomto prípade ponáhľa, čo má vplyv na zníženie kvality výplní. Celkovú anestézu Vám poisťovňa neuhradí a musíte sa pripraviť na extra náklady približne vo výške 400 eur.

4. Posledná možnosť je nájsť si trpezlivého stomatológa, ktorému môžete dôverovať, uvedomiť si, že Vám v zubárskom kresle v dobrej ambulancii nehrozí bolestivý zákrok a jednoducho sa prekonať a nechať pod jeho vedením ošetriť.

Návrat

Súvisice otázky s témou Panický strach zo zubára

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Panický strach zo zubára, skúste vyhľadávanie s výrazom Panický strach zo zubára v našej zubnej poradni.

Štítky