Otázka na tému Liečba koreňových kanálikov

Lekár špecializujúci sa na endodonciu

Dobry den, mam jednu otazku, aj ked uz je asi neskoro, lebo som o ten zub prisla. Vlavo hore na pätke som mala korunku. V roku 2009 som si nad zubom nahmatala hrudku, ktora vobec nebolala. Ale odporucili mi resekciu korenoveho hrotu, tak som isla na zakrok.

Asi v marci tohto roka sa mi to vratilo, bolo to uz trosku bolestivejsie ale len na dotyk. Zubny chirurg odporucil nejake precistenie, nie dalsiu resekciu. Vraj by sa mi to stale zapalovalo. No ako som prisla k mojmu zubarovi, zapal bol prec, tak mi nic nerobil.

Teraz som v zahranici. Zase sa mi to vratilo ale tentoraz som mala neuveritelne bolesti. Bolela ma cela lava strana, aj vedlajsie zuby, nedalo sa to vydrzat.

Isla som tu k zubarovi, ten odporucil vytrhnut. Moja otazka je: nedalo sa to aj nejak inak spravit aby som o ten zub neprila? Je to ozaj ten najlepsi sposob ked sa to permanentne zapaluje?
Vedla na 4 mam blombu a na sestke korunku. Ako najlepsie vyplnim chybajuci zub?

Viem ze sa musi 3–4 mesiace cakat, kym sa to zahoji ale ja mam o mesiac a pol svadbu. Neda sa tam nieco spravit?
Dakujem za Vasu odpoved.
Katarina

Odpoveď

Dobrý deň,

Všetkým komplikáciám by ste pravdepodobne predišli, ak by ste si daný zub nechali ošetriť lekárom špecializujúcim na endodonciu.

Koreňové kanáliky - detailKoreňové kanáliky – detail

Teraz sú to už aj tak len špekulácie, ktoré Vám ho späť nevrátia. Dôležité je, čo ďalej, ako nahradiť medzeru. Pre odpoveď si v archíve poradne vyhľadajte odpovede podľa pojmov: zubný mostík, implantát, „most ba sklenených vláknach“. Posledne menovaný spôsob však kvôli korunke na šestke môže byť bezpredmetný.
kompozitny-most-1.jpgkompozitny-most-1.jpg kompozitny-most2.jpgkompozitny-most2.jpg

Osobne nevidím problém vyhotoviť tam definitívny mostík do termínu svatby, ak by to nešlo, dá sa zhotoviť dočasný živicový. Samozrejme pod podmienkou, že sa korunka na šestke stiahne dolu a štvorka sa tiež obrúsi pod korunku.

Návrat

Súvisice otázky s témou Liečba koreňových kanálikov

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Liečba koreňových kanálikov, skúste vyhľadávanie s výrazom Liečba koreňových kanálikov v našej zubnej poradni.

Štítky