Otázka na tému Liečba koreňových kanálikov

Liečba koreňových kanálikov - bolela má celá kosť vpravo hore

Dobrý deň. Bolela má celá kosť vpravo hore aj líce a nezabrali mi žiadne lieky (najprv som zobrala atalargin a asi po dvoch hodinách ibalgin 400 a nič). Hneď ráno som išla na zubné a priamo do nemocnice. Pani doktorka( nie môj zubný lekár) mi strhla korunku zo sedničky vpravo hore a poslala ma na snímok. Ten nič neukázal, tak to dnes uzavrela tak, že to bude asi zlé osadenou korunkou (mám okolo zuba podráždené ďasno aj jemne krvácalo).

Mám si kloktať zub. vodou či sa to neupokojí. Urobila mi aj test (tým snehom), zub reagoval, čiže je živý. Po pol hodine bolesť ustúpila, no večer okolo 18tej nastúpila znovu a dokonca sa pridala aj taká pulzujúca. Testovala aj okolité zuby a vraj päťka vpravo hore cez korunku nereagovala, tak usúdila, že asi odumrel .No ja teraz pri záhryze a dotyku cítim bolesť aj na tomto zube päťka vpravo hore (korunke)+ ma bolí celá kosť, alebo horná sánka vpravo hore. Opäť som zobrala lieky na bolesť a nič nezaberalo. no do druhého dňa sa to nejak stabilizovalo.

Teraz mi už zaberú aj lieky, ale užijem ich 4ks za deň. Nemôže to všetko súvisieť aj s týmto zubom (päťka vpravo hore)? Tiež sa veľmi bojím ošetrenia kanálikov (ak to bude potrebné), lebo vraj sedmička na čistenie kanálikov je dosť obtiažná. Bojím čo ďalej. Sednička obrúsená a citlivá je bez korunky, ktorá vraj nemôže ísť naspäť lebo dobré nesedí, päťka ak je problémova by sa mala urobiť, ale ako, keď aj sedmička je odhalená.

A vôbec za kým ísť,keď môj zubár mi už 2krát opravoval korunky a stále je to zlé…

Odpoveď

Dobrý deň,

Je pravda, že sedmička nie je jednoduchá na čistenie kanálikov, no s dobrou technikou a znalosťami sa dá dobre zvládnuť.

Čo sa týka ošetrenia pätorky pri obnaženej sedmičke, s tým by tiež nemal byť problém, dajú sa urobiť simultánne v jednej rozsiahlejšej anestéze, prípadne na dvakrát s použitím kofferdamu. Vďaka nemu je možné ošetriť pätorku bez toho, aby bola sedmička chladovo dráždená a potom ošetriť sedmičku, prípadne naopak.

Na konci liečby bude pravdepodobne nutné zhotoviť na nich nové korunky.

Pokiaľ chcete byť ošetrená na poisťovňu, mala by ste počkať, kým neuplynie 6 mesiacov od podpísania poslednej dohody u svojho stomatológa, ak ste ochotná byť ošetrená na priamu platbu, tak sa môžete bez čakania vybrať ku ktorémukoľvek stomatológovi, ktorý je Vás ochotný vziať.

Návrat

Súvisice otázky s témou Liečba koreňových kanálikov

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Liečba koreňových kanálikov, skúste vyhľadávanie s výrazom Liečba koreňových kanálikov v našej zubnej poradni.

Pridať komentár

ako liečit zapal korena v 22 tyždni tehotenstva

08. 12. 2012 00:43 | Petra | reagovať

Dobrý večer chcela by som vás poprosit o radu som v 22 tyždni tehotensrva začali ma strašne boliet zuby cela prava strana..ked sa to nedalo vydržat išla som pani zubárke ..vyvrtala mi spodny zub a dala umrtvujucu vložku na chvilu to pomohlo ..po par hodinach strašna bolest..na druhy den som bola u nej znova zub otvorila vyčistila kanaliky ,povedala,že je zub mrtvi ale na konci som citila bolest vravela,ž ebude asi zapalený koren …a nechala to tak len ja mám strašne bolesti a stale ma to boli napriek tomu ,že už by ma to nemalo boliet kedže je zub mrtvi …bojim sa tho zapalu korena ako sa to da liečit ..som tehotna ..velmi to boli a reaguje na teple ,alebo zima a teplo dakujem Petra..mam si ho dat radšej vytrnut??Pomože to?

RE: ako liečit zapal korena v 22 tyždni tehotenstva

08. 12. 2012 07:36 | Novotný Rudolf, MUDr. | reagovať

Ak je zdrojom bolesti určite tento zub a dáte si ho vytrhnúť, bolesti prejdú. Prídete však o zub. Liečba kanálikov vôbec nemusí prebiehať takým spôsobom, ako u Vás… To, že ste tehotná znamená, že by sa podľa možnosti nemal robiť kontrolný roetngen, hoci aj to nie je vylúčené. Ošetrenie zuba aj s anestézou však možno kvalitne vykonať napriek gravidite.
Pokiaľ o ten zub naozaj stojíte a máte na to prostriedky, nechajte sa ošetriť u lekára s mikroskopom. Ak sa to prevedie správne, v drvivej väčšine prípadov nie je potrebné zub nechávať otvorený, liečba sa robí v jednom -dvoch sedeniach a prebieha bezbolestne. Ak nie, a ste z toho už vyčerpaná, tak si ho nechajte extrahovať.

Pridať komentár

Štítky