Otázka na tému Kovokeramické korunky

Kovokeramické korunky - sivá farba okolo korunky pri ďasne

Dobrý deň, už 3 roky mám kovové keramické korunky na obidvoch jednotkách a jednej dvojke. Vadí mi ale sivá farba okolo korunky pri ďasne. Moja zubárka vravela, že sa to po čase stratí, ale po 3 rokoch to tam stále je a nerobí to dobrý estetický efekt pri úsmeve. Môžete mi prosím poradiť čo s tým? Existuje nejaké riešenie ako to odstrániť? Ďakujem pekne za odpoveď.

Odpoveď

Dobrý deň,

Žiaľ, nestratí sa to. Na príčine môže byť:

  1. Zuby prešli koreňovou liečbou a na ich rekonštrukciu boli použité liate kovové čapy. Tie v kanáliku korodujú, čím sa cez koreň a kosť môžu zafarbiť aj ďasná v hĺbke. Toto spôsobí zošednutie ďasien v rozsahu aj 1 cm od okraja koruniek. Riešením je čapy odstrániť a nahradiť ich FRC čapmi, terajšia farba ďasna sa tým už však nezmení, akurát že sa to nebude zhoršovať.
  2. Farba ďasna je sivastá kvôli presvitaniu kovového lému na korunkách. Zošednutie zasahuje asi 1–2 mm od okraja koruniek. Riešením je korunky vyhotoviť nanovo s tzv. „keramickou margin“, čo v praxi znamená, že okraj koruniek bude tvorený keramickou masou a nie kovom. Stav sa tým upraví do pôvodnej podoby.
  3. Okraje koruniek odstávajú od plôch koreňov – to znamená, že prechod medzi korunkou a zubom nie je hladký. Ak má korunka ešte aj ostrú hranu, môže zraňovať okolité ďasno. Pri opakovanom zakrvácaní okraja ďasna sa v ňom začínajú rozkladať krvné farbivá na tmavé zlúčeniny, čo spôsobí jeho tetováž. Výmenou koruniek za nové a presné sa stav trochu upraví, no pôvodný odtieň už ďasná asi nezískajú.

Návrat

Súvisice otázky s témou Kovokeramické korunky

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Kovokeramické korunky, skúste vyhľadávanie s výrazom Kovokeramické korunky v našej zubnej poradni.

Štítky