Problémy po úraze

Dobrý deň, obraciam sa na Vás s veľkou prosbou o radu. Môj priateľ pred dva a pol rokom prekonal zlomeninu sánky v oblasti pod dolnými prednými zubmi, z jednotiek a dvojok sa časti odlomili a sú mŕtve. Po pol roku mal ďalší úraz so zlomeninou v tvárovej oblasti v okolí oka. Pri oboch zlomeninách lekári umiestnili do zlomených miest titanové dlahy. Od tohto obdobia má priateľ neustále zdravotné problémy: každodenné zvýšené teploty 37,0–37,5 ktoré sa zo začiatku vyskytovali najmä po zvýšenej námahe, závraty, bolesti hlavy, hučanie v ušiach, takisto očividne schudol. Pred úrazmi bola jeho obvyklá váha 85 kg a od úrazov sa to pohybuje okolo 78–80 kg. Lekári sa domnievali, že tento problém by mohli spôsobovať titanové dlahy, ktoré telo neprijalo, no po ich vybratí boli problémy rovnaké. Po mnohých vyšetreniach (CT mozgu, spánkovej kosti, Magnetická rezonancia) ktoré boli okrem mozgu a tváre zamerané aj na chrbticu, ďalej rôzne neurologické, gastroenterologické (keďže od tej doby má aj problémy s trávením), urologické, ORL-vyšetrenia, rôzne krvné odbery ktoré by mohli dokázať prítomnosť zápalu, keďže priateľ má neustále sčervenané miesto druhého úrazu čiže pod okom a časť líca. Avšak bezvýsledne.. všetky výsledky sú negatívne a lekári tvrdia, že krvné markiery takisto nedokazujú prítomnosť žiadneho zápalu. Okrem týchto vyšetrení priateľovi už chirurgicky extrahovali dve osmičky, a ešte mu vytrhli ďalšie tri stoličky s podozrením že by mohli spôsobovať dané problémy avšak stále bezvýsledne. Ako poslednú možnosť mu uvádzajú resekciu spodných dvoch jednotiek a dvojok ktoré boli pri prvom úraze nalomené a odumreté a v ich okolí sú fokusy avšak nie sú si istý či bude účinná, keď nie navrhujú vytrhnúť ich. Chcela by som poznať váš názor na to či by nebolo naozaj rozumnejšie zuby hneď vytrhnúť a predísť tým možno ďalšiemu obdobiu kedy by problémy pretrvávali, pretože priateľ aj ja sme už zúfalí, okrem toho, že sa cíti zle, pretrváva uňho veľká nervozita, takisto sa nesmie pohybovať po vonku, okrem toho nesmie trénovať..Bojíme sa tiež toho že by sa stal prípad kedy by aj po vytrhnutí týchto zubov zdravotné problémy pretrvávali, pretože by bola podľa mňa veľká škoda ak by 23 ročný človek prišiel zbytočne o štyri zuby. Takisto by som bola rada keby ste mi priblížili možnosti ako by sa potom dali nahradiť pretože podľa lekárov neprichádza do úvahy dať nastreľovacie zuby kvôli tomu že táto kosť bola zlomená a pravdepodobne by to mohlo spôsobovať problémy. Som si vedomá, že odpovedať na môj neodborný popis a ešte k tomu bez prítomnosti pacienta je zložité avšak budem vám veľmi vďačná za každý názor. Za skorú odpoveď Vám vopred ďakujem! .

Odpoveď

Dobrý deň

Po prečítaní Vašej otázky – ktorá je mimochodom napísaná medicínsky veľmi fundovane a správne, mám obavu, že problém Vášho priateľa nebude riešiteľný jednoducho napr. vybratím štyroch dolných zubov… Jeho ťažkosti treba rozdeliť do dvoch skupín – pokles hmotnosti, zvýšené teploty – ktoré sú charakteru skôr odznievajúceho zápalu, resp. reakcie organizmu na prekonaný infekt, nemusia mať s úrazom spred dvoch rokov nič spoločné. Podľa toho čo píšete iné ohniská zápalu zrejme vyšetrované boli a nepreukázali sa  – tento stav by mal byť predmetom ďalšieho vyšetrovania – zaujímal by ma aj lokálny nález na líci, ktoré je začervenalé a opuchnuté + samozrejme opätovné zhotovenie a zhodnotenie aktuálnych RTG snímok. Lokálny prejav na líci môže byť spôsobený aj tým , že v popísanej oblasti a udial úraz, potom operácie a potom opätovné odstránenie fixačného materiálu – to predstavuje pre tkanivo opakované ataky s ktorými sa tkanivo musí vyrovnať, musia sa v jazvách vytvoriť cievy a náležitý odtok krvi a lymfy / miazgy / to môže vysvetľovať opuch a zmenu farby kože hlavne pod okom , kde je tkanivo na takúto reakciu veľmi citlivé a stáva sa to pravidelne. Na takýto stav je najlepším lekárom čas. Nič len čakať, masírovať jazvy, prípadne aplikovať suché teplo – napr .Biolampa a pod. A aj napriek tomu, že sa tieto príznaky zlepšia, pri zmene teploty – napr. pobyte v mraze sa stav môže opätovne na čas zhoršiť. Spontánna úprava – opuchu a farby kože bude trvať dlhšie.

K problému s dolnými zubami – nemyslím, že ich odstránenie okamžite vyrieši problémy Vášho priateľa – treba opätovne stav posúdiť a RTG vyšetriť, aby to neskončilo tak, že stav sa nezlepší a akurát príde o ďalšie 4 zuby… Ak ich odstránenie nevyhnuté bude potom sa dá hovoriť o možnostiach ich náhrady – tých spôsobov je viac a je ťažké ich opísať. Ešte by ma zaujímalo, kde pôsobíte aby som Vám vedel poradiť odborníka za ktorým by ste to nemali ďaleko…
S pozdravom 

Peter Abelovský www.duomed.sk

Návrat

Súvisice otázky

Pridať komentár

Chybajuce dvojky

06. 07. 2011 20:36 | Mária | reagovať

Dobry den,chcela by som sa vas opytat na vas nazor na nahradu dvoch zubov (dvojek).Pocula som uz aj o implantatoch (ale z tohto postupu mam strach),sklennych vlaknach,aj o moznosti celokeramickeho mostika.Neviem ktora z moznosti by bola pre mna vyhodnejsia a istejsia aj z estetickeho hladiska,aj z hladiska trvacnosti.Je pravdou ze porcelanove zuby su kvalitnejsie a trvacnejsie ako zivicove?Pouzivane su len pri keramickych mostikoch?Zuby mam nahradzane uz 6 rokov zubnou nahradou,z dovodu neplnoletosti sa to odkladalo a momentalne sa neviem rozhodnut co by bolo v mojej situacii najlepsie.Za odpoved vopred dakujem.

Pridať komentár

Štítky