Otázka na tému Liečba koreňových kanálikov

Najprv kvalitná endodontická liečba...

Dobrý deň,prosím Vás pekne o radu, pretože mám 25 rokov a nechcem prísť o zuby už teraz. Mám 2 problémy: v januári mi odumrel predný zub 21tka. Bolel ma, na ďasne pri koreni mi vznikla hrčka s hnisom. Asi po 4roch baleniach antibiotík sa mi to upokojilo,už dlho ma to nebolí. Zub mám vyplnený výplňou nie vložkou, ale tú hrčku na ďasne stále mám. Viem, že zubné infekcie sú pre telo nebezpečné, preto by som chcela vedieť, či sa baktérie v tej jednotke nemôžu znovu ,,zobudiť´´a robiť problémy.

Druhý problém nastal asi vo februári, keď mi odumrela stolička vzadu. Na ďasne nemám viditeľný vačok,doktorka sa zub už 2-krát pokúsila zatvoriť vložkami, ale vždy som sa o pár dní vrátila s bolesťami. Momentálne to mám stále otvorené, ale cítim, že je tam stále zápal. Zubárka sa vyjadrila, že ak to nejak samo neustúpi, vytrhne ho. Ale to nechcem, veď som mladý človek. Čítala som o endodoncii, myslíte, že by mi táto metóda mohla pomôcť na oba zuby? Alebo čo sa týka jednotky by bola lepšia resekcia? Veľmi Vám ďakujem za odpoveď.

Odpoveď

Dobrý deň,

Vezmime to odzadu: resekcia je metóda, ako zachrániť zub, ktorý sa nedá kvalitne endodonticky ošetriť. Preto nemá zmysel o nej uvažovať, kým nepodstúpite kvalitnú endodontickú liečbu. Je zrejmé, že ak zuby odumreli, jediná možnosť je ich kvalitne endodonticky ošetriť, alebo extrahovať. Je na Vás, akú možnosť si zvolíte. Niektoré zuby majú taký komplikovaný vnútorný tvar kanálikov, že je takmer nemožné ich ošetriť v bežných ambulantných podmienkach.

Ak Vám zubár povie, že sa nepodarilo preliečiť kanáliky a musí zub vytrhnúť, ešte vždy sa môžete obrátiť na lekára špecializujúceho sa na endodonciu. Cena za viackoreňový zub sa však môže pohybovať okolo 300 eur len za kanáliky.

Návrat

Súvisice otázky s témou Liečba koreňových kanálikov

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Liečba koreňových kanálikov, skúste vyhľadávanie s výrazom Liečba koreňových kanálikov v našej zubnej poradni.

Štítky