Otázka na tému Liečba koreňových kanálikov

Liečba koreňových kanálikov - bolesť po výmene amalgámovej plomby za bielu

Dobry den, chcela by som poradit. Pred 13 dnami mi zubar vymenil amalganovu plombu za bielu v hornom zube c.5. Zub som mala citlivy na chlad, obcas pobolieval, vraj tam bol aj velmi hlboky kaz. Zubar povedal ze ak bude stale zub boliet, bude ho treba umrtvit. 12 dni som pocitovala v zube tlaky, ale nebolo to az take hrozne, myslela som ze je to normalne.

Potom som zacala mat pocity opuchnutych, vystupenych zubov na lavej strane, tak som sa zlakla a sla na pohotovost. Tam mi zistila zubarka zapal nervu v zube. Vyvrtala plombu , ale udajne sa nevedela prevrtat do drene, ci ku kanalikom (lebo tam bolo nieco ako vlozka , nevedela sa tam dostat ) … tak to cele vyplnila depulpinom , vraj ho treba po 5–7 dnoch vybrat… citam ze je to nebezpecna latka… Tak som z toho dost vystresovana, po dni mi opuchlo dasno v zube, zub ma az tak neboli, skor pocitujem tlaky … no moj zubar je na dovolenke este 2 dni. Mam pockat 2 dni a potom to okamzite dat vybrat ? Velmi to poskodi zub, bude este funkcny ? Dakujem

Odpoveď

Dobrý deń,

V prvom rade sa musíte ukľudniť. :)

Pokiaľ to viete pretrpieť, počkajte na svojho zubára, nech prípad dorieši. Či to tam máte dvanásť, alebo štrnásť dní už veľký rozdiel neurobí.

Zub bude musieť byť endodonticky ošetrený (t.j. liečba koreňových kanálikov), ktorá ak sa správne vykoná a vy nemáte tú smolu, že máte príliš komplikovaný tvar koreňov, tak zub, hoci mŕtvy, môžete funkčne využívať po celý zvyšok života.

Čisté koreňové kanálikyČisté koreňové kanáliky

Návrat

Súvisice otázky s témou Liečba koreňových kanálikov

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Liečba koreňových kanálikov, skúste vyhľadávanie s výrazom Liečba koreňových kanálikov v našej zubnej poradni.

Štítky