Otázka na tému Zubné výplne - plomby

Amalgámové výplne - môžu uškodiť mne alebo aj dieťaťu?

Dobry den, nakolko si chcem dat zuby do poriadku, stomatolog navrhol,ze najlepsie riesenie je korunky na vsetky horne zuby s tym, ze najprv je potrebne vsetky stare plomby vymenit a udajne je najlepsie riesenie amalganove. Je to naozaj najlepsie riesenie? Chcela by som mat v blizkej buducnosti dieta a podla informacii na nete mozu amalganove plomby uskodit nielen mne,ale aj dietatu. Dakujem.

Odpoveď

Dobrý deň,

Nič proti amalgámu, nemyslím si však, že je to najideálnejšia výplň pod korunky. Jedinou výnimkou by mohli byť stoličky po preliečení kanálikov. Inak sa prikláňam k vysokoplneným kompozitom s nízkou kontrakciou tuhnutia, ale to je už príliš komplikované na poradňu pre verenosť :). Čo sa však týka toxicity amalgámu, tá pokiaľ viem nikdy nebola seriózne dokázaná. Hladina ortuti v organizme mierne stúpa len v deň zhotovenia alebo odstraňovania amalgámových výplní. Je preto na mieste tieto zákroky vykonávať po nasadení kofferdamu.

Amalgámová plombaAmalgámová plomba Amalgámová plomba nahradená bielou plombouAmalgámová plomba nahradená bielou plombou

Návrat

Súvisice otázky s témou Zubné výplne - plomby

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Zubné výplne - plomby, skúste vyhľadávanie s výrazom Zubné výplne - plomby v našej zubnej poradni.