Otázka na tému Opuchnuté líce

Po ošetrení boľavého zuba mám opuchnuté celé líco...

Bolel má zub pod korunkou. Lekárka mi to prevrtala. Večer má to aj bolelo, ráno už nie, ale mam opuchnuté celé líco nad týmto zubom. Zubárka je na dovolenke, čo mám robiť, aby mi to odpuchlo.

Odpoveď

Dobrý deň,

Akonáhle si hnis hromadiaci sa v kosti nájde cestu von skrz okosticu, bolesti ustanú. Opuch však pretrváva a trvá a j niekoľko dní kým sa stratí. Pokiaľ je zub ošetrený správne, tak sa to zahojí bez stopy, pokiaľ nie, tak na ďasne ostane výtoková píšťala (tzv.fistula), ktorou sa hnis ďalej nenápadne uvoľnuje z kosti do úst.

V infikovanom zube sa so stupňujúcou produkciou tekutín a plynov zvyšuje vnútorný tlak, čo spôsobuje bolesť v okolitej kosti.Tým, že Vám otvorili zub, v ňom uvoľnili spomínaný tlak a bolesti prešli. To je však ešte len začiatok liečby, lebo teraz treba zvládnuť infekciu. To najdôležitejšie je pre Vás nechať sa kvalitne ošetriť. Opuch sa stratí aj sám. Inak platí, že v počiatočných štádiách opuchu (do 48 hodín od objavenia) je miesto dobré chladiť, potom naopak zohrievať – napríklad soluxom. Platí to ale pre stavy, kedy je zdroj infekcie zvládnutý, čo vo Vašom prípade nie je také jednoznačné.

Návrat

Súvisice otázky s témou Opuchnuté líce

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Opuchnuté líce, skúste vyhľadávanie s výrazom Opuchnuté líce v našej zubnej poradni.

Štítky