Otázka na tému Náhrada chýbajúceho zuba

Náhrada chýbajúceho zuba - chýbajúce dvojky

Dobrý deň, mám 17 rokov a mám dosť divný a problémový chrup. V prvom rade mi chýbajú horne dvojky, vôbec mi nenarástli (asi pred rokom a pol som bola na RTG snímke a ani zárodky tam neboli, či sú tam teraz to neviem, ale pravdepodobne už ani nie). Ale nemám po nich nejaku obrovskú medzeru, lebo sa ani neprerezali (asi ani mliečne). Proste nemám najmenší náznak toho, žeby tam nejaké tie dvojky niekedy boli alebo budú.

Môj druhý problém je že namiesto štvorák mám ešte mliečne (tiež obidve). K tomu všetkému mám ešte aj predkus (dosť veľký – asi 1,5 cm). Strojček na ních nemám, na doporučenie zubárky, aby sme ešte počkali, či nevyjdu (keďže mi dokopi hore chybajú 4 zuby). A na to všetko mám krivé skoro všetky dolné zuby (okrem stoličiek) s medzierkami. No otras.

Chcela som sa opýtať, či ste už mali podobný prípad, že niekomu chýbalo toľko zubov a aké ojedinelé to je. Čo mohlo zapríčiniť také rozsiahle rozdiely od normálneho zdravého chrupu? Nemám veľa kazov, a zuby sú pomerne biele. Samozrejme, že to budem riešiť fixným aparátom, len neviem čo s tými štvorkami :/ Vopred ďakujem za odpoveď a pekný zvyšok dňa.

Odpoveď

Dobrý deň,

Žiaľ, nie sú mi známe údaje ohľadom hornej štvorky, štatistiky však ukazujú, že u ľudí s nevivinutými hornými dvojkami je asi 10% pravdepodobnosť, že nebudú mať založené zárodky trvalých horných pätiek a 36% pravdepodobnosť, že nebudú mať založené zárodky horných osmičiek. Zdá sa, že na vine je genetika a je zvýšená pravdepodobnosť, že túto informáciu ponesú ďalej aj potomkovia… Každopádne, aj takáta situácia je riešiteľná s pekným estetickým úsmevom v závere liečby, ide len o to, do akej miery ste ju ochotná podstúpiť.

Medzera medzi zubami - úsmev pred liečbouMedzera medzi zubami – úsmev pred liečbou Medzera medzi zubami - úsmev po liečbeMedzera medzi zubami – úsmev po liečbe

Chýbajúce štvorky sa dajú nahradiť implantátmi, alebo mostíkmi na sklenených vláknach. Situáciu by mal rozhodne menežovať skúsený čeľustný ortopéd.

Návrat

Súvisice otázky s témou Náhrada chýbajúceho zuba

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Náhrada chýbajúceho zuba, skúste vyhľadávanie s výrazom Náhrada chýbajúceho zuba v našej zubnej poradni.

Štítky