Otázka na tému Zubné výplne - plomby

Amalgam alebo radsej biele vyplne?

Dobry den,Rad by som sa spytal na 2 pomerne komplikovane otazky, na ktore neviem najst nikde jednoznacne odpovede. Amalgam alebo radsej biele vyplne?. 1. Amalgam alebo radsej biele vyplne? 2. Mrtve zuby a korenove kanaliky.

  1. Amalgam alebo radsej biele vyplne? Teraz mi ani nejde o cenu alebo esteticku stranku, skor o zdravotnu. Stale sa vedie polemika, ci je amalgam, kvoli vysokemu obsahu ortute bezpecny. Niektore severske krajiny zakazali pouzivanie amalgamu, EU to stale zvazuje. Aky je Vas nazor?
  2. Mrtve zuby a korenove kanaliky. Zial som majitelom jedneho mrtveho zubu uz 20 rokov. Uz ma aj pobolieval, po opatovnom precisteni prestal… Aby som to skratil, existuje mnozstvo studii, ktore povazuju mrtve zuby za casovane bomby pre organizmus a imunitu. Na Svajciarskych klinikach sa robil vyskum, ktory napr. ukazal, ze az 97% zien s rakovinou prsnika, malo 1 alebo viac osetrenych mrtvych zubov. Skratka existuje domienka, ze mrtvy zub akokolvek kvalitne osetreny je zdrojom bakterii, ktore mozu sposobit vazne ochorenia, casto az po mnohych rokoch. Sam zvazujem, ze sa toho mojho mrtveho zubu pre istotu zbavim… Povazujete mrtve zuby za natolko sterilne, ze nemozu ohrozovat zdravie cloveka?

Dakujem vopred za Vase nazory.
S pozdravom
Marian

Odpoveď

Dobrý deň,

Ortuť je nebezpečná hlavne svojími výparmi a to v čistej tekutej forme. U moderných amalgámových zliatín (pretože tých je množstvo) je po zhotovení ortuť viazaná v zliatine a tak po zhotovení výplne nehrozí reálne nebezpečenstvo otravy ortuťou. Jediné okamihy, kedy stúpa hladina ortute v organizme je v deň zhotovenia výplne a v deň jej odstránenia. Preto je vhodné amalgám zhotovovať a odstraňovať za použitia kofferdamu (nájdete si v heslách poradne). Hlavný problém amalgámu osobne vidím v tom, že nemá žiadnu väzbu na zubné tkanivá a tak v podstate funguje len ako zátka kavity v zube. Časom preto dochádza k prasklinám až ulomeniam častí zuba, zvlášť pri veľkých výplniach. To môže spôsobiť vážne komplikácie. Správne zhotovená fotokompozitná výplň zub dokáže zvyškový zub previazať a spevniť, takže okrem estetických výhod je z môjho pohľadu funkčnejšia a stačí pri nej odpreparovať menej zubných tkanív. Jeho problém spočíva v tom, že postup zhotovenia fotokompozitu je o dosť komplikovanejší, jedná sa o materiál, ktorý je netolerantný voči chybám pri zhotovení. Vídam často, že správne postupy nie sú v ambulanciách dodržiavané a preto mnohokrát dochádza k zlyhaniu funkčnosti výplne už po dvoch rokoch.

Amalgámová plomba - kazAmalgámová plomba – kaz Amalgámová plomba - kaz pod výplňouAmalgámová plomba – kaz pod výplňou Amalgámová plomba nahradená bielou plombouAmalgámová plomba nahradená bielou plombou

Mŕtvy zub, ak je správne ošetrený, by rozhodne nemal byť zdrojom baktérií pre organizmus. Preto by sa mali koreňové výplne pravidelne kontrolovať roentgenom (raz za dva tri roky), kde sa infekcia môže prejaviť. Takýmto typom štúdií by som veľmi neveril, pretože vyhodnocujú hrušky s jablkami. Stavím sa, že väčšina spomínaných žien pravidelne konzumovala bielu múku, alebo mala nos medzi očami a nemusí to mať žiaden súvis s prevalenciou nádorov… Všetky dnes používané postupy v zubnej ambulancii sú zdravotne bezpečné, musia sa však previesť správne. To sa však nedá urobiť za desať a minút a desať eur.

Mŕtvy zubMŕtvy zub

Návrat

Súvisice otázky s témou Zubné výplne - plomby

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Zubné výplne - plomby, skúste vyhľadávanie s výrazom Zubné výplne - plomby v našej zubnej poradni.

Pridať komentár

regeneracia zuba

27. 02. 2014 12:10 | pajko lajko | reagovať

dobry den chcem sa vas spitat ci sa dokaze deravi zub znovu zregenerovat.

RE: regeneracia zuba

27. 02. 2014 21:33 | Novotný Rudolf, MUDr. | reagovať

zubný lekár.

RE: RE: regeneracia zuba

27. 02. 2014 22:33 | Novotný Rudolf, MUDr. | reagovať

ten to dokáže

RE: RE: RE: regeneracia zuba

27. 02. 2014 22:35 | Novotný Rudolf, MUDr. | reagovať

občas…

Pridať komentár

Štítky