Otázka na tému Mliečne zúbky

Kazy na mliečnych zúbkoch

Dobry den,mam 6 rocneho syna. V 4roch rokoch sa mu urobil prvy kaz na stolicke, ktory zubar zablomboval, po roku ho zub zacal boliet a opuchlo dasno. Zubar zub vytrhol, ze sa s tym nic neda robit. Teraz mal kaz na hornej stolicke, ktory zubar zablomboval. Po dvoch tyzdnoch sa mu vytvoril hnisavy vacok na dasne. Ako by mal podla Vas zubar teraz postupovat? Okrem toho mu na RTG nasiel dalsie zacinajuce kazy , ktore chce postupne vrtat. Prosim o info, aky je najlepsi postup pri zubnych kazoch u mliecnych zubov. Bojim sa, ze synovi vytrhne viacero mliecnych zubov a trvale zuby mu narastu uplne krive. Vsade su rozne nazory na blombovanie mliecnych zubov, tak je tazko sa v tom orientovat. Vopred dakujem za odpoved. Prijemny den, Andrea

Odpoveď

Dobrý deň,

Vo všeobecnosti je medzi ľuďmi rozšírený mylný názor, že mliečne zuby nie je treba ošetrovať. Nie je to pravda. Ideálne je, ak rodičia dokážu dieťaťu dennodenne tak očistiť zuby, aby sa kaz vôbec nevytvoril. Ak sa tak však už stane, je nutné čím skôr zájsť k stomatológovi, pretože na mliečnych zuboch kaz postupuje omnoho rýchlejšie, ako na trvalých. Problémom tiež je, že v mliečnych zuboch je zubná dreň omnoho bližšie povrchu, takže kaz môže spôsobiť bolesti a odumretie zuba omnoho skôr, ako v trvalom zube.

Mliečne zubyMliečne zuby

Dôležitým medzníkom v rozhodnutí pre extrakciu mliečnych zubov je prerezanie hornej a dolnej trvalej stoličky až do chvíle, kým sa pri zavretých ústach pevne nedotýkajú. Pokiaľ k tomu nedôjde, je dôležité zachovať mliečne zuby na mieste. Ak sa stane, že následkom kazu odumrú, zvykne ich lekár široko otvoriť, aby sa dali čistiť a ďalej ich ponechá na mieste.

Ďalším dôležitým kritériom na posúdenie možnosti extrakcie je roentgenová snímka, ktorá napovie, ako blízko pod povrchom sa nachádza trvalý zub. Ak je pár milimetrov pod úrovňou ďasna, extrakcia mliečneho zuba urýchli jeho prerezávanie a tak sa trvalý zub relatívne rýchlo zaradí na miesto mliečneho.

Návrat

Súvisice otázky s témou Mliečne zúbky

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Mliečne zúbky, skúste vyhľadávanie s výrazom Mliečne zúbky v našej zubnej poradni.

Štítky