Otázka na tému Stav po extrakcii zuba

Hojenie po odstránení zuba spôsobujúceho infekciu

Dobrý deň, pred 2 dňami mi zubárka trhala očný zub dolu lebo pre silnú bolesť som nemohla ani spať. Ukázalo sa že pod zubom to bolo riadne zahnisané tak to vyčistila a poslala ma domov. Napriek takej dobe to však mám stále opuchnuté a problém mi robí aj otvárať ústa. Bolesť tlmím len ibalginom. Chcela by som vedieť ako dlho sa to asi bude hojiť a nehrozí mi pri takých ťažkostiach nejaký zápal?

Odpoveď

Dobrý deň,

Zťažené otváranie je pár dní po extrakcii dolných zubov prípustné, súvisí to s úponom svalov na sánke. Netuším, v akom stave bol Váš zub a ani ako prebiehala extrakcia, takže Vám nedokážem predpovedať dĺžku hojenia. Ak je všetko v norme, tak po desiatich dňoch si pacient uvedomuje prítomnosť rany po ťahaní iba zriedkavo, keď ju pri jedle mechanicky podráždi.

Inak, zakaždým ma pobaví obava pacientov z magického „zápalu“. Musím Vám povedať, že zapálené ste to mali už dávno a ešte pár dní mať budete. Zápal je totiž normálna reakcia organizmu na infekciu tkanív, čo vo Vašom prípade bola ohraničený zápal kosti spôsobený prítomnosťou mŕtveho zuba. Zápal sa prejavuje začervenaním, bolesťou, opuchom a miestnym zvýšením teploty. Zápal sa Vám vytvorí aj na koži, ak si do nej zapichnete triesku a nie je to nič život alebo zdravie ohrozujúce… Každý zápal sa po odstránení vyvolávajúcej príčiny zmierni až stratí. Vo Vašom prípade to bolo odstránenie zuba spôsobujúceho infekciu.

Hnisavý vačok pod zubomHnisavý vačok pod zubom

Pokiaľ teda v rane nebude žiadna pretrvávajúca hnisavá produkcia a ak nebudete mať teploty, treba to len prečkať. Inak sa obráťte na lekára, ktorý zákrok vykonal.

Návrat

Súvisice otázky s témou Stav po extrakcii zuba

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Stav po extrakcii zuba, skúste vyhľadávanie s výrazom Stav po extrakcii zuba v našej zubnej poradni.

Pridať komentár

16tka

07. 04. 2016 23:31 | Andrea | reagovať

Dobry vecer.
Museli mi vytrhnut zub ktory Bol pod korunkou 16 tku. Uz je tomu Presne tyzden a stale mam bolesti. Zasite to bolo taktiez a stichy stale mam. Velka Rana.

Neviete kolko zhruba bolest bude trvat? Cez vikend letim do UK mam tam vyhladat zubara?
Panadol mi pomaha ale Uz ho uzivam nepravidelne cely tyzden!
2 krat za den
Raz v noci
Taktiez si vyplachuvam s repikom 3 krat za den momentalne. Robi mi to ulavu
Dakujem za kazdu radu
A

Pridať komentár

Štítky