Otázka na tému Stav po extrakcii zuba

Hojenie po odstránení zuba spôsobujúceho infekciu

Dobrý deň, pred 2 dňami mi zubárka trhala očný zub dolu lebo pre silnú bolesť som nemohla ani spať. Ukázalo sa že pod zubom to bolo riadne zahnisané tak to vyčistila a poslala ma domov. Napriek takej dobe to však mám stále opuchnuté a problém mi robí aj otvárať ústa. Bolesť tlmím len ibalginom. Chcela by som vedieť ako dlho sa to asi bude hojiť a nehrozí mi pri takých ťažkostiach nejaký zápal?

Odpoveď

Dobrý deň,

Zťažené otváranie je pár dní po extrakcii dolných zubov prípustné, súvisí to s úponom svalov na sánke. Netuším, v akom stave bol Váš zub a ani ako prebiehala extrakcia, takže Vám nedokážem predpovedať dĺžku hojenia. Ak je všetko v norme, tak po desiatich dňoch si pacient uvedomuje prítomnosť rany po ťahaní iba zriedkavo, keď ju pri jedle mechanicky podráždi.

Inak, zakaždým ma pobaví obava pacientov z magického „zápalu“. Musím Vám povedať, že zapálené ste to mali už dávno a ešte pár dní mať budete. Zápal je totiž normálna reakcia organizmu na infekciu tkanív, čo vo Vašom prípade bola ohraničený zápal kosti spôsobený prítomnosťou mŕtveho zuba. Zápal sa prejavuje začervenaním, bolesťou, opuchom a miestnym zvýšením teploty. Zápal sa Vám vytvorí aj na koži, ak si do nej zapichnete triesku a nie je to nič život alebo zdravie ohrozujúce… Každý zápal sa po odstránení vyvolávajúcej príčiny zmierni až stratí. Vo Vašom prípade to bolo odstránenie zuba spôsobujúceho infekciu.

Hnisavý vačok pod zubomHnisavý vačok pod zubom

Pokiaľ teda v rane nebude žiadna pretrvávajúca hnisavá produkcia a ak nebudete mať teploty, treba to len prečkať. Inak sa obráťte na lekára, ktorý zákrok vykonal.

Návrat

Súvisice otázky s témou Stav po extrakcii zuba

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Stav po extrakcii zuba, skúste vyhľadávanie s výrazom Stav po extrakcii zuba v našej zubnej poradni.

Pridať komentár

16tka

07. 04. 2016 23:31 | Andrea | reagovať

Dobry vecer.
Museli mi vytrhnut zub ktory Bol pod korunkou 16 tku. Uz je tomu Presne tyzden a stale mam bolesti. Zasite to bolo taktiez a stichy stale mam. Velka Rana.

Neviete kolko zhruba bolest bude trvat? Cez vikend letim do UK mam tam vyhladat zubara?
Panadol mi pomaha ale Uz ho uzivam nepravidelne cely tyzden!
2 krat za den
Raz v noci
Taktiez si vyplachuvam s repikom 3 krat za den momentalne. Robi mi to ulavu
Dakujem za kazdu radu
A

dolná 5-ka vpravo

20. 08. 2018 11:14 | Jana | reagovať

Mne trhali zub pred týždňom v pondelok.V stredu som bola na pohotovosti pretože moja dr. ostala na dovolenke.Na pohotovosti mi to prečistil dr. ale bolesť pretrvávala tak som bola znovu s tým v piatok-ten istý dr. mi to znovu vyčstil-bolesť hrozná… a vraj by to už malo byť ok.Ale nie je.Bolesť stále je – aj keď už sa to dá vydržať…takže čakám kým sa to asi naozaj zahojí-len to trochu dlhšie trvá.Zápal som presne mala už pri trhaní zuba preto ma aj trhanie napriek injekciám poriadne bolelo.Kúpila som si dnes ústnu vodu CURASEPT tak len dúfam, že to všetko chce len čas…myslím že by zubári mali viac komunikovať s pacientmi-nemuseli by sme sa takto pýtať cez FERKA Googla…ale vďaka za každú dobrú radu-mne stačí len ukľudniť moju myseľ že treba vyčkať trebárs aj dva týždne a bude dobre…( teda aspoň dúfam.).....????

Pridať komentár

Štítky