Otázka na tému Zubné výplne - plomby

Výplne inlay/onlay

Dobry den, chcela by som sa spytat na vas nazor na inlay/onlay. Ja som o takomto rieseni nepocula do minuleho tyzdna, ked som navstivila zubara v UK. On mi povedal, ze mam na 3 zuboch velke amalganove vyplne, ktore by trebalo vymenit, pretoze su prasknute a na jednej uz ‚zateka‘ aj pod vypln po okraji.

Zubarka na SR mesiac predtym mi o tom nic nepovedala. Ja som tie praskliny uz citala dlhsie jazykom, ale zubarka mi vzdy povedala, ze jazyk je citlivejsi, preto to citim ako velku prasklinu, ale ze sa nemam obavat, ze je to v poriadku. Tak si viete predstavit moj sok z nalezu zubara UK a aj z ceny, ktoru mi dal…

Snazila som sa najst viac o inlay/onlay ‚vyplniach‘ miesto obycajnej amalganovej vyplne, ale nedari sa mi najst toho vela. Ako som uz pisala, pre mna je to uplna novinka. Ako napad sa mi to velmi pozdava, ale neviem, ci sa to naozaj oplati. Korunku by som si este nerada davala (mam 31rokov).

Myslite, ze zivotnost 10–15 rokov, ktoru som nasla na internete je realna? Su nejake problemy, ktore sa pri inlay/onlay casto vyskytuju? Maju inlays nejake negativa okrem ceny?
Vopred dakujem za odpoved.
Elza

Odpoveď

Dobrý deň,

Ak kvôli kazu alebo úrazu dôjde ku strate celej korunkovej časti zuba, v mnohých prípadoch zub ešte nemusí byť ošetrený korunkou. Ako alternatíva sa ponúka vytvorenie tzv.onlay, alebo overlay, čo je v podstate výplň nahrádzajúca veľkú časť alebo celú chýbajúcu korunku pôvodného zuba. Zhotoví sa na modeli pacientovho chrupu a v najbližšej návšteve ju stomatológ pri dodržaní istých zásad veľmi pevne prilepí na miesto. Takáto práca je vysoko estetická, šetrí zvyšné zubné tkanivá a cenovo neprevyšuje náklady na zhotovenie štandardnej korunky, pričom jej životnosť je takmer identická.

Za nevýhodu oproti korunke by sa dala považovať nižšia pevnosť celej rekonštrukcie (to však neznamená, že nevydrží záťaž v ústach), za výhodu jej šetrnosť voči zvyšným tkanivám zuba. Životnosť 10 rokov je pri presnom zhotovení a dobrej následnej starostlivosti reálna.

Návrat

Súvisice otázky s témou Zubné výplne - plomby

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Zubné výplne - plomby, skúste vyhľadávanie s výrazom Zubné výplne - plomby v našej zubnej poradni.

Štítky