Otázka na tému Vytrhnutie zuba - extrakcia zuba

Zápach v ústach po extrakcii (vytiahnutí) zuba

Dobrý deň, prosím poraďte mi. V piatok mi zubárka trhala rozbitý zub, kvôli tomu že mi už obrastal ďasnom. Mám pocit, že sa mi vôbec nehojí, navyše mám zápach z úst aj keď si stále vyplachujem ústa repíkom aj ústnou vodu. Stále je to takej zvláštnej farby. Vôbec nie ružové ani červené. Dnes som si tam jazykom nahmatala koreň, alebo kúsok koreňa. malý kúsoček bol už úplne hore. Ten som si vybrala, ale ten väčší by som nezvládla ten je tak pod ďasnom, len kúskom vonku. Niekde som čítala že sa to samé vytlačí von. Je to pravda ? Veľmi ma trápi ten zápach. Čo s tým mám robiť? Umývam si zuby dva krát denne. Vyplachujem ústa ústnou vodou a keď mám čas tak doma repíkom. Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď

Dobrý deň,

Zápach po extrakcii je do istej miery normálny.. Nemal by však byť taký intenzívny, aby obťažoval okolie a je prípustný max.7 dní.
Pokiaľ v rane cítite niečo tvrdé a ostré, môže to byť:

  1. okraj kosti – ak nemáte teploty a nebolí to, tak to nechajte zhojiť samo
  2. prehliadnutý ulomený koreň – ten by mal odstrániť stomatológ.

Nakoľko neviete sama určiť, o ktorý prípad sa u Vás jedná, je lepšie ohlásiť sa na kontrolu po ťahaní.

Čo sa týka starostlivosti o ranu: Po zákroku sa v rane za normálnych okolností vytvorí krvná zrazenina, ktorá sa časom bude istým spôsobom meniť na väzivo a neskôr na kosť. Na povrchu takejto krvnej zrazeniny sa vytvárajú belavé fibrínové povlaky, čo je v poriadku. Ak si do toho pacient začne vŕtať, môže si narobiť viac škody ako úžitku. To isté platí pre úporné vyplachovanie rôznymi ústnymi vodami. Hydrodynamický tlak pri takomto usilovnom vyplachovaní totiž môže uvoľniť zrazeninu z lôžka, kde potom ostanú obnažené kostné steny, čo sa dosť ťažko hojí. Samozrejme že môžete používať odvar z repíka, harmančeku alebo šalvie, alebo jemné ústne vody, musíte ich však iba podržať v puse na rane, nie úporne vyplachovať. Zuby susediace s ranou je dobré čistiť jednozväzočkovou kefkou, napríklad Curaprox CS1006, alebo vhodnou zubnou niťou.

Návrat

Súvisice otázky s témou Vytrhnutie zuba - extrakcia zuba

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Vytrhnutie zuba - extrakcia zuba, skúste vyhľadávanie s výrazom Vytrhnutie zuba - extrakcia zuba v našej zubnej poradni.

Štítky