Otázka na tému Liečba koreňových kanálikov

Otvorený zub po ošetrení kanálikov

Dobrý deň, Dnes (16.4) som bol u svojho lekára s bolestivou hornou prednou dvojkou. Bola už predtým ošetrovaná a zaplombovaná. Odvrtal mi teda plombu a vytiekol mi stadial nahromadený hnis. Vyčistil mi kanálik a vydezinfikoval. Zub nebolí, pohoda. Problém je ale v tom, že ma objednal až na 4.6, to jest o 6 tyzdnov a dovtedy mi nechal zub otvorený bez akejkolvek „medzinavštevy“. Mám obavy aby sa mi ten zub za ten čas uplne nepokašlal. Nemôže sa upchať alebo niečo podobné? Má vyznam ten zub potom plniť po 6 tyzdnoch, kedze v kanaliku budem mat asi opať namnožene bakterie alebo kaz?

Dakujem pekne za odpoved.

Odpoveď

Dobrý deň,

pravda je taká, že normálne sa v tejto „otvorenej“ fáze zub ponecháva nejakých 4–7 dní, pokiaľ však lekár nemá skorší termín, tak Vás objednal až o 6 týždňov… Nič dramatické sa s tým zubom udiať nemusí, akurát je tu väčšie riziko, že sa zlomí. Musíte ho teda šetriť. Že sa Vám v ňom pomnožia baktérie je možné, no správnymi dezinfekčnými postupmi by to mal zvládnuť. Pokiaľ by sa Vám v tomto období prevŕtaný otvor upchal, mohol by ste opuchnúť, takže je dôležité udržiavať ho v čistote. Doporučuje sa pred jedlom si doň vložiť zmotanú vatu a po jedle ju vybrať.

Amalgámová plomba - kazAmalgámová plomba – kaz Amalgámová plomba - kaz pod výplňouAmalgámová plomba – kaz pod výplňou Amalgámová plomba nahradená bielou plombouAmalgámová plomba nahradená bielou plombou

Celková situácia teda nie je práve optimálna, čo sa týka načasovania, no dá sa zvládnuť. Jedine, že by ste požiadal o skorší termín, alebo sa obrátil na iného lekára…
S pozdravom

Návrat

Súvisice otázky s témou Liečba koreňových kanálikov

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Liečba koreňových kanálikov, skúste vyhľadávanie s výrazom Liečba koreňových kanálikov v našej zubnej poradni.

Štítky