Detská zubárka

Dobrý deň,chcela by som sa poradiť. Dnes môjmu 12 ročnému synovi detská zubárka (má aj deti z Materských škôl!) vŕtala kaz na 3-ke dolu. Pred cca 1–1,5 mesiacom si ho narazil a z prednej strany sa mu z neho kúsok odlupil (nezaregistrovali sme to) a rýchlo to spôsobilo kaz (zuby si pritom vzorne umýva). Vedeli sme, že ho čaká prvé vŕtanie. Mal predtým dosť rešpekt, resp. poriadne sa bál. Pripravila som ho, že ak by ho to malo veľmi bolieť, doktorka to zhodnotí či uvidí a dá mu vopred niečo na lokálne znecitlivenie. Doktorka potvrdila, že kaz je dosť hlboký. Zub mu však vŕtala bez toho, že by mu dala spray či injekciu. Takú bolesť nečakal.

Keď ho to bolelo, Dr. vŕtanie neprerušila a pokračovala ďalej bez toho, aby to mohol rozdýchať a psychicky sa pripraviť na pokračovanie. Nepoviem, keby predtým robil cirkus, ale bolo to prvý krát a doktorka vôbec na dieťa nereagovala. Keď už od bolesti nevedel ani dýchať, prestala a opýtala sa, či mu dá injekciu. Tej sa bojí aj normálnej, nehovoriac o tom, že by sa mala pichať k zubom. Pýtala som sa, či sa nedá použiť nejaké iné znecitlivenie – napr. spray. Tvrdila, že sa to nemôže! To vážne? Po dnešnej návšteve a prvom vŕtaní má syn zo zubárov des. Bola s nami aj mladšia dcéra, keď to videla a počula, bála sa.

V zube má syn teraz liečebnú vložku a koncom júna máme termín na dokončenie. Vtedy mu chce robiť asi aj menší kaz na 6-ke. Syn nechápe, prečo mu ten druhý zub neurobila tiež dnes, či v najbližších dňoch. Bojí sa, že za tie skoro 3 mesiace mu aj tento kaz bude omnoho väčší a omnoho bolestivejší pri vŕtaní (vedel by teda akceptovať dočasnú bolesť, keď sa na to pripravil). Nedokážem posúdiť, či som to takto zle vnímala len preto, že som matka alebo preto, že sa s detskými pacientami dá pracovať naozaj inak a vzhľadom na nedôveru v danú doktorku by sme mali radšej pani zubárku zmeniť.

Ďakujem za Váš názor.

Odpoveď

Dobrý deň,

Znecitlivujúci spray nastriekaný na ďasno nemá žiaden vplyv na bolesť zuba pri vŕtaní, pretože nemôže preniknúť až k nervu vstupujúcemu doň v kosti. Má však znecitlivujúci účinok na ďasno, čo sa dá využiť pri vpichnutí klasickej injekcie, ktorú vďaka nemu malý pacient ani nemúsi pocítiť. To znamená, že aj dieťa sa dá ošetriť v lokálnej anestéze. Ešte pred jej podaním však treba dieťa otestovať, či nie je na danú látku alergické. Obnáša to malý podkožný vpich kdekoľvek na tele a vyhodnotenie po 15 minútach.

Pokiaľ má dieťa veľmi veľký strach z ošetrenia, je možné ho pripraviť dopredu pomocou ukľudňujúcich liekov. Zväčša to však nie je potrebné, stačí psychologický prístup a vybudovanie dôvery vo vzťahu dieťa – lekár. Chce to ale dostatok času na ošetrenie, čo je na slovensku stále ešte nadštandard.

Návrat

Súvisice otázky

Štítky