Otázka na tému Endodoncia - liečba koreňových kanálikov zuba

Liečba koreňových kanálikov v tehotenstve

Dobrý den, som v 22tt a mam dost problemy so zubami. Hlavne s jedným, ktorý ma posledne 2tyzdne stále bolel pri zahryznuti do jedla. Bola som u zubára a povedal že mi bude musiet zas robit niečo s kanalikmi, ktoré už boli cca pred 3 rokmi robene. Pýtala som sa ci to bude boliet(lebo nic proti bolesti by som nechcela za babatko) ale vravel ze su uz odumrete, tak by nemalo.Chcem sa len opýtat či sa v tehotenstve bežne vykonavajú taketo zakroky, prípadne aký vplyv na babatko ma aneteza alebo injekcia proti bolesti. Lebo ani RTG sa nemoze robit.Nebolo by lepšie ten zub hned vytrhnut, kedze zakaždym musim do toho investovat dost velku ciastku penazi? Ďakujem

Odpoveď

Dobrý deň,

Pokiaľ sa na to pozeráte cez peniaze a očakávate 100% garancie, tak si ho dajte vytrhnúť. Liečba kanálikov nie je šachová partia, kde má lekár pred sebou všetky figúrky a závisí to len od jeho šikovnosti. Niektoré prípady je možné ošetriť iba s istým percentom pravdepodobnosti úspechu a je na pacientovi, či to s riskne, alebo nie.

korenove-kanaliky-detail.jpgkorenove-kanaliky-detail.jpg Čisté koreňové kanálikyČisté koreňové kanáliky

Samozrejme strašne veľa závisí od dôslednosti a výbavy lekára, ktorý zákrok prevedie… Ale nikde to nie je na 100%.
Pokiaľ sa na to dáte, zvažujete roentgen a anestézu. Pokiaľ ide o snímkovanie: s moderným roentgenom a rádioviziografickým senzorom je radiačná dávka minimalizovaná na pätinu bežnej dávky. Pokiaľ lekár dodrží podmienky snímkovania a prikryje Vás olovenou zásterou, tak bábätku naozaj nehrozí žiadna záťaž. Z trestnoprávnych príčin sa tomu však lekári vyhýbajú (čomu sa v dnešnej dobe nedivím), pretože ak by sa náhodou bábätko narodilo s nejakými potiažami, každý to rád hodí na ten roentgen…

Obdobne je to s anestézou. Pri použití Supracainu (najbežnejšie používané anestetikum) reálne nehrozí riziko poškodenia plodu. Potvrdili to všetky laboratórne aj klinické testy, no výrobca opäť z možných trestnoprávnych následkov v príbalovom letáku alibisticky uvádza, že je vhodná opatrnosť pri aplikácii tehotným ženám, čím zodpovednosť posúva na lekára. Ja môžem prehlásiť len za seba a svoju prax, že svojim tehotným pacientkám aplikujem lokálnu anestézu v adekvátnej dávke a nikdy s tým nebol žiaden problém.

Koreňové kanáliky - detailKoreňové kanáliky – detail

Návrat

Súvisice otázky s témou Endodoncia - liečba koreňových kanálikov zuba

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Endodoncia - liečba koreňových kanálikov zuba, skúste vyhľadávanie s výrazom Endodoncia - liečba koreňových kanálikov zuba v našej zubnej poradni.

Štítky