Otázka na tému Endodoncia - liečba koreňových kanálikov zuba

Mŕtvy zub - liečba koreňových kanálikov

Dobrý den. Bola som u zubára pred 2 týždňami, na 4-ke vpravo hore som mala kaz, ktorý mi vyvŕtal a vložil vložku na znecitlivenie nervov. Chcem sa opýtať či je jediná možnosť liečby ťahanie nervov a čistenie kanalíkov, pretože tento zub ma už nebolí, tak či sa nemôže jednoducho len zablombovať. Takisto ma zubár objednal až o 2 mesiace, je možné túto vložku mať tak dlho? Druhý problém mám v 7-čke vľavo dole, bolí ma už asi pol roka, zrejme mám zapálený nerv,z tohto zuba mám asi 1/4 odlomenú a zubár mi to odmietol spraviť na mojom poslednom sedení, ževraj až nabudúce, chcem sa opýtať či bude lepšie si dať tento zub vytrhnúť alebo ho liečiť so spomínaným ťahaním nervov a čistením kanalíkov. Pretože poznám prípady, kedy môj zubár liečil takýmto postupom zub takmer 2roky a nakoniec ho museli aj tak vytrhnúť. Aby nebolo rozhodnutie zubára o mojom zube len na základe finančných prostriedkov plynúcich z úkonov ktoré vykoná. Veľmi pekne ďakujem za odpoved

Odpoveď

Dobrý deň,

Mŕtvy zub, aj keď nebolí, nemožno len tak zablobovať. V jeho vnútri sú dutiny a v nich sa nachádzajú odumreté cievy a nervy. Pokiaľ sa zub definitívne uzavrie bez odstránenia odumretých tkanív, je len otázka času, kedy sa znova ozve. Kedy sa to stane, nikto nevie, isté je, že opuchnete bez varovania a rýchlo, väčšinou vtedy, keď to bude najmenej vyhovovať. V odumretom nerve sa totiž časom začnú množiť baktérie. Keďže bude zub zhora uzavretý výplňou, budú sa uvoľnovať opačným smerom – do okolitej kosti. Odtiaľ sa krvou roznášajú po tele, veľmi radi sa usádzajú na srdcových chlopniach, obličkách a kĺboch. Môžete mať s ktorýmkoľvek orgánom vážne problémy a príčina bude v takomto mŕtvom zube…

korenove-kanaliky-detail.jpgkorenove-kanaliky-detail.jpg Čisté koreňové kanálikyČisté koreňové kanáliky

Okrem umŕtvovacej vložky je aj iný spôsob, ako bezbolestne odstrániť nerv. Stačí pichnúť anestézu a kanáliky vyčistiť. Vyžaduje si to ale trochu viac času v prvom sedení, preto to lekári neradi robia bez naplánovania. Aj keď je to v podstate odstránenie nervov „za živa“, vďaka anestéze je to úplne bezbolestné a nejeden pacient mi pri tomto úkone v zubnom kresle zaspal…

Vašu dolnú stoličku by ste sa mali pokúsiť dať zachrániť. Či je to možné, závisí v prvom rade od toho, ako hlboko pod ďasno zasahuje kaz. Jednoducho povedané, zub je možné zachrániť vtedy, ak sa na konci ošetrenia dá rekonštruovať jeho korunková časť. To je nutné zvážiť ešte skôr, než sa pristúpi ku liečbe kanálikov. Samozrejme, že aj tu existujú výnimky, tie sú však zriedkavé.

Koreňové kanálikyKoreňové kanáliky

Pokiaľ máte pocit, že z Vás lekár ťahá peniaze, nájdite si iného. Musím povedať, že ak mám pocit, že mi pacient nedôveruje, mne samému sa uľaví, ak odomňa odíde. A niekedy ho pošlem preč sám. Lekár a pacient by mali tvoriť tím pracujúci pre záchranu jeho chrupu a to nemožno dosiahnuť v atmosfére nedôvery. Nič na tom nemení fakt, že na tom zarábam. Je mnohokrát potvrdená pravda, že čo človek dostane zadarmo, si vôbec neváži. Mnoho pacientov som ošetroval grátis z dôvodu priateľstva alebo ich finančnej insolventnosti – a skoro všetkých som stratil !!!

Skončilo to na tom, že ich úroveň hygieny a zodpovednosti za vlastný chrup bola nakoniec taká nízka, že moja robota vychádzala navnivoč. Urážalo ma to, tak som im nakoniec začal normálne účtovať a skoro všetci odomňa odišli. Urazení. Tak som s tým prestal. Teraz každý dostáva účet, aj keď len symbolický.
Je na zamyslenie, že najnižšia kazivosť zubov v Európe je práve vo Švajčiarsku, kde je zubná starostlivosť najdrahšia. Bohužiaľ, peniaze vždy boli a asi aj budú najsilnejší motivujúci faktor človeka.

Návrat

Súvisice otázky s témou Endodoncia - liečba koreňových kanálikov zuba

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Endodoncia - liečba koreňových kanálikov zuba, skúste vyhľadávanie s výrazom Endodoncia - liečba koreňových kanálikov zuba v našej zubnej poradni.

Pridať komentár

2x osetreny korenovy kanalik

05. 01. 2016 08:23 | petra | reagovať

Dobry den!Na prednom hornom zube mi zubarka vycistila kanalik a uzavrela len docasne a zub stale bolel, tak sim isla znova a zase mi ho vycistila a docasne uzavrela, ale znova po 2 tyzdnoch ma zacal boliet.Boli na dotyk a zakus.Na rtg snimke je pritomny zapal.
Mam zistenu paradontitidu, na ktoru sa liecim.Poradte mi prosim.

2x osetreny korenovy kanalik

05. 01. 2016 10:52 | petra | reagovať

Dobry den!Na prednom hornom zube mi zubarka vycistila kanalik a uzavrela len docasne a zub stale bolel, tak sim isla znova a zase mi ho vycistila a docasne uzavrela, ale znova po 2 tyzdnoch ma zacal boliet.Boli na dotyk a zakus.Na rtg snimke je pritomny zapal.
Mam zistenu paradontitidu, na ktoru sa liecim.Poradte mi prosim.

Pridať komentár

Štítky