Otázka na tému Liečba koreňových kanálikov

Po endodontickom ošetrení sa na zube objavili praskliny

Dobrý deň, rada by som sa s Vami poradila. Po návšteve zubára, u ktorého mi bolo spravené endodontické ošetrenie, som doma v zrkadle s hrozou zistila, že na ošetrenom zube mám po celej jeho dĺžke pozdĺžnu prasklinu, a nie len jednu. Pred zákrokom som ju tam nemala. Nielen že je to nepríjemné z estetického hľadiska, bojím sa najma toho, že zub mi praske alebo sa zlomí. Preto by som sa rada informovala, ako mám postupovať, keďže táto vada bola sposobená pri ošetrení. Možem si uplatniť reklamáciu? Ďakujem

Odpoveď

Dobrý deň,

Môžete stav reklamovať, nie je však isté, že stav je zapríčinený zlým postupom lekára… Aby som to vysvetlil: Na zube v priebehu života vzniká množstvo prasklín, no vďaka jeho dômyselnej stavbe väčšinou neprechádzajú na zubovinu, ale končia v sklovine. Vďaka tomu, že je priehľadná sklovina podložená nepriehľadnou zubovinou (odborne „dentínom“), spomínané praskliny nebývajú viditeľné. Keď však dôjde k tomu, že je zubovina z väčšej miery odstránená (nepríklad endodontickým ošetrením), stávajú sa viditeľnými. A to môže byť aj Váš prípad.

Prasklina zubaPrasklina zuba

Čo s tým teda ďalej? Pokiaľ je zub ešte relatívne pevný a „samonosný“, treba ho zrekonštruovať pomocou fotokompozitu. Ak lekár správne dodrží jeho vrstvenie, praskliny nebudú viditeľné. Ak je však zub už príliš oslabený, je rozumnejšie naňho zhotoviť korunku. V obidvoch prípadoch by som dostavbu doporučil vystužiť čapom zo sklenených vláken.

Návrat

Súvisice otázky s témou Liečba koreňových kanálikov

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Liečba koreňových kanálikov, skúste vyhľadávanie s výrazom Liečba koreňových kanálikov v našej zubnej poradni.

Štítky