Otázka na tému Liečba koreňových kanálikov

Tupá bolestivosť mŕtveho zuba

Dobrý deň,Som v zahraničí a chcela by som sa opýtať ohľadne perforovaného mŕtveho zubu. Pred rokom ma začal bolieť mŕtvy zub. Bola to taká tupá bolesť . Išla som k zubárovi, ktorý z röntgenu uvidel, že 46 bola pred 11 rokmi zle uzatvorená a kanáliky neboli vyplnené do konca a pod perforáciou (medzi koreňmi ) je niečo čierne. Zubár povedal, že ak tá tupá bolesť a precitlivenosť na prievan neprestane, zub musí ísť von. Zub sa upokojil ale 15.2.12 začal znovu pobolievať. Pocitovo tam, kde bol perforovaný. Tento krát bol citlivý na určité polohy hlavy.

Bolesť ráno a v horizontálnej polohe. Nie na zahryznutie alebo poklep. Išla som druhému zubárovi, ktorý ma poslal k endodontistovi. 27.3.12 endodontista zistil, že zo 46 mi boli vytiahnuté len dva nervy zo štyroch (vždy dva sa zbiehali do jedného koreňa). Vyčistil mi všetky kanáliky a uzatvoril perforáciu, ktorá vznikla pri hľadaní tretieho koreňa. Podľa neho tá perforácia nemohla príčinou bolesti ale zabudnuté nervy.

Žiaľ po 32 hodinách som pocítila bodavú bolesť. Ako keby mi niekto vrazil ihlu do ďasna v smere z dola hore. Niekde do miesta bývalej perforácie. Zub znovu tupo bolí pri určitých polohách hlavy a je citlivý na chlad. Chcela by som sa opýtať, či môže bolieť miesto, kde bola zatvorená perforácia? Má zmysel žiadať prečistenie toho miesta perforácie ešte raz endodontistom? Mám dať tomu tkanivu okolo zubu nejaký čas na ukľudnenie alebo si mám dať ten zub zaplombovať a dúfať, že to nejako samo zmizne?
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Odpoveď

Dobrý deň,

Vzhľadom na to, že zákrok bol prevedený špecialistom a od posledného zákroku ubehli len 4 dni, rozhodne by som ešte týždeň počkal. Pokiaľ to ani potom neprejde, ukážte sa endodontistovi znova. Keďže však pociťujete bolesť aj na studené, poriadne by som vyšetril aj vedľajšie zuby. Keďže v spomínanom zube nemáte nervy, bolesť na chlad je v ňom viacmenej vylúčená.

Mŕtvy zubMŕtvy zub

Návrat

Súvisice otázky s témou Liečba koreňových kanálikov

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Liečba koreňových kanálikov, skúste vyhľadávanie s výrazom Liečba koreňových kanálikov v našej zubnej poradni.

Štítky