Otázka na tému Liečba koreňových kanálikov

Bolesť po endodontickom ošetrení a resekcii

Dobrý deń, asi 4 mesiace dozadu mi bola robená endodoncia hornej dvojky, a zároveň resekcia, doktor zhodnotil ze mam podla rontgenu hnis na koreni zuba. Cele to prebehlo kratko, bez komplikacii. Ked sa rana zahojila okamzite som po pritlaceni prstom nad zubom blizko nosa pocitovala neprijemny tlak az bolest, myslela som si ze to suvisi s tym ze kost po resekcii sa ma doliecit.

Po 3 mesiacoch ked bolest neprestavala som isla na kontrolu, lekar urobil rontgen a povedal ze sa tam nic nedeje, ze to potrebuje cas. Zabudla som dodat ze bolest zuba zacne náhle ked sa ocitnem na zime, alebo pijem studene, rozboli ma vtedy cela hlava. Je to dost neprijemne. Aj toto lekar vedel ked som za nim bola. Zub na tlak neboli, iba na poklep a na zime. Viete mi prosim poradit ako postupovat? Da sa to preliecit tak ze sa zub otvori a znova precisti alebo bude potrebna dalsia resekcia?

Odpoveď

Dobrý deň,

Vzhľadom na to, že na roentgene po troch mesiacoch ešte nie je celkom možné vyhodnotiť úspešnosť resekcie, dal by som tomu ešte tri mesiace čas. Samozrejme za predpokladu, že s tým viete žiť a príliš Vás to neobťažuje. Ak to tak nie je – máte tak silné bolesti, že Vám to strpčuje život, je to samo o sebe dôvodom na revíziu.

Hnisavý vačok pod zubomHnisavý vačok pod zubom

Treba si však uvedomiť, že pri resekcii sa stále odreže aj časť koreňa, čo vedie k oslabeniu jeho pevnosti ukotvenia v kosti. To je dôvod, prečo by som v prípade opakovaného zákroku uprednostnil najskôr endodotnickú revíziu. Znova endodonticky zaplniť zresekovaný zub je však veľmi náročné, preto by som sa obrátil na stomatológa s mikroskopom. Musíte ale rátať s tým, že nikto Vám na takýto zákrok neposkytne garancie.

Návrat

Súvisice otázky s témou Liečba koreňových kanálikov

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Liečba koreňových kanálikov, skúste vyhľadávanie s výrazom Liečba koreňových kanálikov v našej zubnej poradni.

Štítky