Otázka na tému Vytiahli mi zub - extrakcia zuba

Komplikácie po ťahaní zubov

dobry den,v piatok som bola u zubarky vytrhnut dva zuby vlavo hore, na druhy den ma rozbolel iny na pravej strane dole tak som isla v nedelu na pohotovost a vytrhol mi ho. Len bol tam starsi zubar uz asi na dochodku a nemohol mi vytrhnut zub, musel si davat prestavky lebo nevladal tahat, potom sa mu podarilo zlomit mi jeden koren, tak zase tahal ten.

Pri tahani mi praskla sanka ked sa zapieral druhou rukou na lavej strane mojich ust. Prisla som domov a opuchla mi prava strana neda sa mi moc otvorit usta boli to, mam teploty 38 mam tvrdu hrcu na sanke.poobede som isla na pohotovost pre dospelych kedze zubna je len do 12tej hodiny. Dala mi penicilin kedze kojim a panadol uzivam. Prosim vas aky je vas nazor co moze znamenat ten opuch a hrca. Ja sa bojim len aby som nemala vysunutu sanku,prasknutu alebo nebodaj zlomenu. Dakujem

Odpoveď

Dobrý deň,

Do úvahy pripadá niekoľko komplikácií, napríklad opuch kvôli infekcii kosti (stáva sa pri rozpadnutí infikovaného zuba počas ťahania), ponechaná časť zuba v rane, zlomenina alebo prasklina sánky, zväčšená lymfatická uzlina atď.

Najrozumnejšie by bolo zájsť na stomatochirurgiu, nech Vám spravia snímky a vyšetria stav v ústach.

Návrat

Súvisice otázky s témou Vytiahli mi zub - extrakcia zuba

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Vytiahli mi zub - extrakcia zuba, skúste vyhľadávanie s výrazom Vytiahli mi zub - extrakcia zuba v našej zubnej poradni.

Pridať komentár

krv po vytrhnutí zuba

30. 04. 2013 11:45 | maťka | reagovať

chcela by som sa spýtať, ako dlho je normálne aby po vytrhnutí zuba rana krvácala? po vytvorení zrazeniny na mieste je možné vyplachovať repíkom a zrazenina sa za pár zahojí a rana bude v poriadku?

RE: krv po vytrhnutí zuba

01. 05. 2013 22:14 | rudolf novotný | reagovať

• V deň zákroku nevyplachujte ústa žiadnymi roztokmi (ústne vody, bylinkové zápary). Rana by sa mala po zákroku zaliať krvou, z ktorej sa vytvorí krvná zrazenina a tá je základom pre budúce úspešné hojenie. Aby došlo ku zastaveniu krvácania a zrazeniu (koagulácii) krvi v lôžku po extrahovanom zube, musí krv ostať chvíľu v pokoji. Ak ju budete neustálym vyplachovaním riediť, rana bude krvácať ešte viac. Ak túto zrazeninu v nasledujúcich dňoch vyplavíte silnými vyplachovacími pohybmi, ostane v lôžku obnažená kosť, čo bude mať za následok zdĺhavé a bolestivé hojenie. V priebehu času sa krvná zrazenina prekryje sliznicou, preorganizuje na vazivové tkanivo a z neho časom vznikne na kosť.
Deň po zákroku môžete začať používať dezinfekčné ústne vody alebo bylinkové zápary (nikdy nie neriedené tinktúry a akýkoľvek alkohol ktorý má viac ako 17 obj.%), avšak ich iba podržte v ústach bez akéhokoľvek pohybu jazyka a líc na dobu približne jednej minúty a vypľujte. Môžete to opakovať 6 krát denne, no všeobecne pri starostlivosti o extrakčnú ranu platí, že menej je niekedy viac.

Pridať komentár

Štítky