Otázka na tému Lokálna anestéza

Lokálna anastéza pri ošetrení zuba - áno či nie

Dobrý deň chcela by som sa spýtať,či lokálna anestéza môže mať nejaké neblahé následky na zdraví. Moja nová lekárka odmieta ošetrovať zuby ak majú byť „umrtvené“. Potrebujem sňať mostík, ktorý je zastaralý, ale mám ho iba 6 rokov. Z vnútornej strany je kovový a z vonkajšej sa žiaľ olupuje,takže je to veľmi na vzhľad škaredé.Moja nová lekárka má dobrú povesť a preto si neviem vysvetliť jej postoj k lokálnej anestéze. Veď aj pacient keď vie, že ho to nebude bolieť tak je pokojnejší a lepšie spolupracuje. Môžte mi prosím vysvetliť ako to vlastne je s tou anestézou?
ďakujem za odpoveď Tatiana

Odpoveď

Dobrý deň,

Lokálna anestéza nemá pre zdravého človeka v doporučenom dávkovaní žiadne pozoruhodné nežiadúce účinky. Výnimkou je iba alergia na podanú látku. Tú človek má, alebo nemá. Pokiaľ by pacient, ktorý netuší o vlastnej alergii dostal bežnú dávku anestetika, mohlo by sa to končiť jeho smrťou. Pred prvým injekčným podaním anestetika preto vždy u pacienta vykonám kožný test na alergiu. Je to jednoduché a trvá to 10 minút.

Viem, že mnoho lekárov principiálne odmieta podanie anestézy, väčšinou však nejde o obavy z alergie. Tvrdia, že bez anestézy sa vedia lepšie orientovať, ako ďaleko sú od zubnej drene (nervu). Z môjho pohľadu je to úplná hlúposť, pretože ak je niekde na spodine kaz, aj tak ho treba odstrániť a ak nie je, tak nie je dôvod ísť hlbšie. Je to hlavný logický princíp preparácie, ktorý nezávisí od blízkosti nervu. Nepodať anestézu a orientovať sa podľa bolestivých reakcií pacienta je aj tak mylný postup, pretože sú pacienti, ktorých nikdy nič nebolí, aj keby im bez injekcie ťahali zub a je zas mnoho takých, ktorých bolí aj pohľad do zrkadla.

Osobne vykonávam 95% výkonov v anestéze a nemyslím si, že by som kvôli tomu niekedy spravil chybu. Práve naopak. Myslím si, že ak zubár nie je úplne otrlý voči pocitom pacienta, trápi ho, ak má bolesti a kvôli empatii má tendenciu zľahčiť dôkladnosť preparácie. Z praktického hľadiska to znamená, že ak pacient druhýkrát zjojkne, tak proste zub zaplombuje a ponechá pod výplňou kaz. V skutočnosti tým pacientovi ale veľmi poškodí. Vždy mi príde úsmevné, ak mi niekto povie, že jeho stomatológ síce anestézu nepoužíva, ale na druhej strane „strašne jemne vŕta“, takže to aj tak nebolí…

Ak niekomu brnkám po obnaženom nerve, je predsa jedno, či to robím jemne, alebo zúrivo, bolesť bude rovnaká!

Návrat

Súvisice otázky s témou Lokálna anestéza

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Lokálna anestéza, skúste vyhľadávanie s výrazom Lokálna anestéza v našej zubnej poradni.