Otázka na tému Liečba koreňových kanálikov

Kaz pod plombou

Dobrý večer, ja už som Vám dávnejšie písala, ale teraz na inú tému. Nebola som 4 roky u môjho zubára, najprv tehotenstvo, pri ktorom mi bolo zle do samého pôrodu, že som mala so sebou čo robiť, potom veľmi problémové dojčenie, ale to je teraz jedno… Bolí ma momentálne asi 6 zubov, od leta poriadne nespávam, na pravej strane vôbec, nakoľko ma bolí celá sánka i pri ležaní na úplne mäkkom vankúši.
Bolestivé zuby sú hore aj dole na obidvoch stranách. Sú to také stavy, že ak ma rozbolia, neviem, čo so sebou, ide mi to až do uší. Lekár povedal, že pod plombami sú v týchto zuboch dosť veľké kazy a kázal si to u zubného chirurga nechať vytrhnúť, pretože si myslí, že sa mu pri opätovnom plombovaní rozpadnú, vrátane všetkých osmičiek, ktoré sú totálne pokazené a vyrastené kdesi mimo ostatných zubov.

Dnes som tam bola, prvú osmičku mám vonku, no tento lekár povedal, že povyťahuje len tie osmičky a na tých ostatných bolestivých sa majú umŕtviť kanáliky. Ja viem, aký je to zákrok a neviem, čo mám teraz robiť, čo vlastne podstúpiť. Naozaj by sa mi konečne uľavilo, ak by som tam tie problémové zuby už nemala.

Ak by to bolo možné pod narkózou, tak by som tie všetky kanáliky podstúpila. No na ako dlhú životnosť? Po dvoch rokoch to všetko vytrhať a znova zažívať bolesť?

Bolesťami a problémami zubov trpím od svojich 13.rokov a verte, že už mám môjho chrupu naozaj dosť. A navyše je tu môj panický strach..
Ďakujem za odpoveď a prepáčte dlhý dotaz.

Odpoveď

Dobrý deň,

Pokiaľ kazy na šestkách a sedmičkách nezasahujú príliš hlboko pod ďasno, je samozrejme rozumnejšie dať si ich kvalitne ošetriť a zrekonštruovať. Ak sa to prevedie správne, môžu Vám slúžiť do konca života. Ak si ich necháte vytrhnúť, nové Vám už nenarastú… A náhrada stratených zubov tiež nie je taká jednoduchá, ba ani lacná, ako sa môže zdať.
V úplnej narkóze sa kanáliky žiaľ ošetrovať nedajú. Keby jeden zub, tak povedzme, no viacero asi nie. Ide totiž o niekoľkohodinový zákrok na každom z nich a tak dlho Vás nemôžu držať uspatú. Hlavne na to nie je dôvod, pretože sa to naozaj dá previesť úplne bezbolestne aj bez narkózy.

To, že Vám bolesť vyžaruje do ucha vysoko pravdepodobne znamená problém s niektorou dolnou stoličkou, tými by som začal…

Amalgámová plomba - kazAmalgámová plomba – kaz Amalgámová plomba - kaz pod výplňouAmalgámová plomba – kaz pod výplňou Amalgámová plomba nahradená bielou plombouAmalgámová plomba nahradená bielou plombou

Koreňové kanáliky - detailKoreňové kanáliky – detail Čisté koreňové kanálikyČisté koreňové kanáliky

Návrat

Súvisice otázky s témou Liečba koreňových kanálikov

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Liečba koreňových kanálikov, skúste vyhľadávanie s výrazom Liečba koreňových kanálikov v našej zubnej poradni.

Štítky