Otázka na tému Mŕtvy zub

Mŕtvy zub u detí?

Vážený pán doktor, s potešením som objavila na internete Vašu zubnú poradňu, a keďže ste uviedli aj svoj email, skúšam Vám priamo napísať a budem Vám veľmi vďačná za Vašu odbornú odpoveď.

Môj problém sa týka mŕtveho zuba. Našla som si pár otázok a odpovedí na túto tému, týkal sa ale dospelých zubov, u mňa ide o moju 10 ročnú dcéru (teraz v januári 2012 mala 10 rokov):
Na hornom zube na jej pravej strane, štvrtý (=prvý rátam úplne predný) sa jej v októbri min. roka našiel kaz. V novembri sme išli k našej zubárke, ktorá jej ho rozvŕtala, a dala doň vložku. Vložka ale po 3 týždňoch sama vypadla, a keďže to bolelo, nečakali sme na objednaný termín, akútne sme zašli k pani zubárke, nech ho zaplombuje.

Pani zubárka (má asi 20–30 ročnú prax) zhodnotila stav tak, že ide o mŕtvy zub, a teda ho nechá otvorený, t.j. nedala doň žiadnu plombu. Napriek tomu, že ide o mliečny zub, bola som veľmi prekvapená týmto záverom, lebo som dosiaľ nikdy nepočula, že by sa deravý, rozvŕtaný zub nechal len tak. Nešla som sa priečiť, no isté znepokojenie som prejavila.

Okolo Vianoc sa dcéra začala na zub sťažovať, že ju bolí. Vlastne mierna bolesť jej začala už týždeň po návšteve lekárky. U lekárky ju zub nebolel (skúšala, či je mŕtvy, a dcéra na bolesť v tom momente nereagovala).
Momentálne je druhý mesiac od návštevy lekárky, zub dcéru nepravidelne pobolieva, zvykne si ho čistiť (vŕta si v ňom špáradlom) , no čo je horšie, začína jej v mieste diery „rásť“ ďasno, resp. ono začalo vypĺňať medzeru.
Takisto na boku (ďasna pri zube) sa jej začal vytvárať biely kopček, zrejme je to hnis, ešte nevytiekol.

Začínam byť vážne znepokojená a mám takéto otázky:

  1. je naozaj v poriadku, že zub sa nevytrhol, resp. nezaplomboval? Je to bežný postup?
  2. môže spomínané „zarastanie“ ďasnom znemožniť správny rast neskôr nového zuba?
  3. je hnisavé ložisko dôvod na vážne obavy? Nezapáli sa okostnica, nemôžu nastať problémy s celým okolím zuba? Nemôžu sa od neho „chytiť“ susedné zdravé zuby?
  4. môže existovať možnosť, že dcérin zub nie je mŕtvy?
  5. ako by ste odporúčali teraz postupovať?

Obávam sa návštevy u zubárky, ktorá vo svojom rozhodnutí pôsobila neochvejne – nie som si istá, či by súhlasila s vytrhnutím zuba.

Vážený pán doktor, vopred Vám veľmi pekne ďakujem za Vašu odpoveď, ktorou mi veľmi pomôžete. Ak uznáte za vhodné zverejniť môj problém do web-poradne ako pomoc pre druhých s podobným problémom, rada súhlasím.

Ešte raz veľmi pekne ďakujem,

Odpoveď

Dobrý deň,
tak to skúsme vziať poporiadku:

  1. U detí v prípade kazu relatívne rýchlo dochádza k odumretiu zuba. Je to dôsledok „priepustnej“ zuboviny mliečnych zubov a nervu zasahujúceho bližšie k povrchu, než u trvalých zubov. Ak je mliečny zub mŕtvy, pre obtiažnosť ošetrenia jeho koreňových kanálikov sa väčšinou ponecháva široko otvorený. Neextrahuje sa, aby držal miesto pre trvalé zuby.
  2. Ak do kavity (diery v zube) vrastá odnikaľ ďasno, nemá to žiaden vplyv na rast trvalého zuba pod ním.
  3. „Hnisavé ložisko“ pravdepodobne súvisí s rastom trvalého zuba a je to relatívne častý jav, akým sa ložisko pod mliečnym zubom čistí. Skoro nikdy nemáva vplyv na okolité zuby.
  4. Spomínaný zub je určite mŕtvy.
  5. Ak dokážete kavitu v zube čistiť tak, aby dcéra nemala bolesti (napríklad jednozväzočkovou kefkou, medzizubnými kefkami), tak nech tam zúbok ostane, kým sa trvalý neprereže. Pokiaľ to nedokážete, tak možno pristúpiť k extrakcii, najlepšie však až v čase, ak sa horná a dolná šestka pri zahryznutí o seba dotýkajú ( vo veku 10 rokov by to už malo byť takmer isté) a na Rtg snímke vidno tesne pod mliečnym zubom korunku trvalého. Často extrakcia urýchli rast trvalého zuba a problém sa vyrieši.

S pozdravom
Novotný

Návrat

Súvisice otázky s témou Mŕtvy zub

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Mŕtvy zub, skúste vyhľadávanie s výrazom Mŕtvy zub v našej zubnej poradni.

Štítky