Otázka na tému Zubný mostík

Pichanie v zube po nasadení zubného mostíka

pekný deň prajem
prosím o radu, mal som zbrúsené dva zuby na mostík. jeden zub sa javil v poriadku a druhý bol viac citlivý(črenový) na podnety ako vzduch chlad ,voda. Bral som to ako normálne po opracovaní.Po nasadení mostíka som pociťoval , ešte trochu tento zub , no po týždni som už akoby nevedel, že mám mostík. Sedí super. Teraz po pol roku sa mi občas objaví ako keby striekanie či pichanie do toho zuba , čo bol citlivý . Urobila mi lekárka kontrolný RTG a nič nebolo vidno- všetko v poriadku. Môžete mi poradiť , aký postup by som mal urobiť ďalej , spontánna nie silná,píchajúca bolesť(zub nie je citlivá ani na teplo ani chlad) však pretrváva ďalej . ( možno došlo pri brúsení k poškodeniu nervu, či stlačeniu jeho po nasadení?)

s pozdravom

Odpoveď

Dobrý deň,

Pri každom brúsení živého zuba na korunku reálne hrozí jeho odumretie a možnosť tejto komplikácie lekár preto dopredu pacientovi oznámi. To je dôvod, prečo mnoho stomatológov zuby umŕtvuje a vyplní korene ešte pred tým, než ich obrúsia. Vy už máte nasadený mostík a nie je isté, akým smerom sa situácia vyvinie. Pokiaľ je to horný zub, je možné, že stav súvisel so zápalom prínosových dutín a po ich preliečení sa všetko vráti do normálu.

Obrúsené zubyObrúsené zuby Nasadenie zubného mostíkaNasadenie zubného mostíka Nasadený zubný mostíkNasadený zubný mostík

Zatiaľ by som nebol hyperaktívny, pretože jediná ďalšia možná liečba je zub umŕtviť, prečistiť koreneňové kanáliky a potom ich zaplniť. V priaznivých prípadoch je to možné výkonať po prevŕtaní plášťa mostíka, zriedkavo je nutné mostík stiahnuť a následne zub ošetriť. Či je to nutné, ukáže čas. Pokiaľ sa budú bolesti stupňovať, tak to budete musieť absolvovať, pokiaľ sa to ukľudní, tak môžete zvoliť vyčkávaciu stratégiu a zub zatiaľ dôsledne sledovať.

Návrat

Súvisice otázky s témou Zubný mostík

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Zubný mostík, skúste vyhľadávanie s výrazom Zubný mostík v našej zubnej poradni.

Pridať komentár

mŕtvy zub a korunka

23. 05. 2013 23:16 | M | reagovať

Dobrý deň, rada by som sa opýtala otázku. Pred dvomi rokmi mi odumrel zub (dvojka), zubárka mi vyčistila kanáliky, urobila koreňovú výplň a na odumretom zube mám korunku. Spočiatku vyzerala esteticky veľmi dobre, no po čase akoby začal zub zvnútra presvitať (je tmavší), a preto aj korunka vyzerá tmavšie. Je možné zmeniť farbu mŕtveho zuba, aby spod novej korunky opäť nezačal „presvitať“? Ďakujem za odpoveď.

RE: mŕtvy zub a korunka

08. 06. 2013 07:18 | rudolf novotný | reagovať

Ak je zub správne endodonticky ošetrený, nemal by výrazne tmavnúť. Riešením by vo Vašom prípade bolo zhodnotiť kvalitu koreňovej výplne, v prípade nutnosti prerobiť a následne vybieliť koreň metódou „walking bleach“. Pri nej sa do vnútra zuba vloží isté bieliace médium a zub sa uzavrie. Približne po ôsmich dňoch sa náplň vymení, alebo odstráni. Zub sa tým bieli zvnútra a výsledok býva dobrý.

Pridať komentár

Štítky