Otázka na tému Liečba koreňových kanálikov

Liečba koreňový kanálikov

Dobrý deň. Mám 33 rokov. Môj problém spočíva v tom, že dva zuby (46 a 25) boli v minulosti mojím predchádzajúcim zubným lekárom ošetrené (prečistený kanálik) a vyplnené. To je cca. 5 rokov dozadu. Teraz sa mi pod 46 a nad 25 zubom urobila hrčka (hnisavý váčik), z ktorého v nepravidelných intervaloch po vytlačení vyjde priesvitná tekutina (hnis?) s troškou krvi. Môj terajší lekár mal snahu zub otvoriť a prečistiť, ale narazil na určitú nepriechodnosť vo výplni zuba 46. Urobil sa rentgen, okolie zuba je mierne biele, lekár tvrdí, že zub je zapálený a v zube nejaká veľmi tvrdá výplň/vložka, cez ktorú sa on nemôže vŕtačkou dostať. Vraj zub bude musieť vytrhnúť.

O zub 25 sa už ani potom nepokúšal, vraj je to to isté ako 46 a tá hnisavá hrčka je zo zápalu a infekcie zubov. Ani jeden z oboch zubov ma však nebolí, zrejme sú mŕtve. Moja otázka znie:
Vážne nie je možnosť, ako sa cez údajný tvrdý materiál dostať a zuby ošetriť? Pri dnešných rôznych špeciálnych nástrojoch a pokročilom vývoji aj v stomatológii…? Nie je mi známe, že by tam bola vložená nejaká titánová tyčinka alebo niečo podobné…

Nechcem o tie zuby prísť, keďže ma nebolia. Ten pokus o ošetrenie sa uskutočnil pred cca. polrokom, lekár povedal, že to bude v sledovaní, kedže si nechcem dať zub vytrhnúť a po čase sa zase urobí rentgen. Hnisavé mini-výtoky však trvajú, nepravidelne vždy asi raz za 2 týždne… Bojím sa aj prípadnej infekcie krvi. Poraďte prosím, čo s tým. Vopred ďakujem.

Odpoveď

Dobrý deň,

Niekedy sa stáva, že pri snahe o znovuspriechodnenie koreňových kanálikov narazím nepriechodný úsek, ktorý má na svedomí pôvodná tvrdá koreňová výplň, schodík v stene kanálika, zalomený ínštrument a podobne. V takomto prípade je metódou voľby použitie špeciálnych endodontických ultrazvukových koncoviek pod kontrolou stomatologického mikroskopu, ktoré pri dostatku trpezlivosti a času väčšinou pomôžu stav vyriešiť. Ide však o relatívne špecializované vybavenie za dosť vysoké sumy a taktiež je na to potrebné množstvo skúseností, a tak takéto služby neposkytuje každá abmulancia. Moja rada preto znie, nájdite si v okolí stomatológa so stomatologickým mikroskopom, ktorý by Vám mohol pomôcť k záchrane zubov na dlhé roky.

Koreňové kanáliky - detailKoreňové kanáliky – detail

Inak máte na výber iba extrakciu, pretože v momentálnom stave by to nemalo ostávať. Ak sa Vám totiž v zube a okolitej kosti množia baktérie, uvoľňujú sa do krvného obehu a okrem toho, že neustále zaťažujú Vašu imunitnú sústavu, hrozí Vám riziko vzdialenejších komplikácií kĺbov, obličiek, kože a srdca.

Návrat

Súvisice otázky s témou Liečba koreňových kanálikov

Ak hľadáte doplňujúce informácie k téme Liečba koreňových kanálikov, skúste vyhľadávanie s výrazom Liečba koreňových kanálikov v našej zubnej poradni.

Štítky