Stomatológia

Stomatológia – zubné lekárstvo sa zaoberá ochoreniami dutiny ústnej, diagnostikou – odhalením samotného ochorenia, liečbou zisteného ochorenia a prevenciou. Hlavnú súčasť náplne stomatológov predstavujú samotné zuby, …

Stomatológia – zubné lekárstvo sa zaoberá ochoreniami dutiny ústnej, diagnostikou – odhalením samotného ochorenia, liečbou zisteného ochorenia a prevenciou. Hlavnú súčasť náplne stomatológov predstavujú samotné zuby, najčastejšie je to liečba zubného kazu a vzniknutých dôsledkov kazovej deštrukcie. Ďalšími objektami záujmu v dutine ústnej sú ďasná, ich vzhľad a tvar, usporiadanie samotných zubov v čeľustiach, vzájomné postavenie čeľustí a liečba takýchto porúch. Nasleduje jazyk – jeho povlak, okraje a podjazyková oblasť, sliznice dutiny ústnej, celý zložitý systém čeľustných kĺbov, ktoré predstavujú spojenie sánky s lebkou a slinné žľazy.

Zubný kaz sa stal v dnešnej dobe civilizačným ochorením. V starovekom Ríme trpelo týmto ochorením asi 30 % obyvateľov, v 19.storočí 90 % a v dnešnej dobe asi 95 % populácie. Termín zubný kaz pochádza z latinského výrazu „caries“ , čo po preložení do slovenčiny predstavuje výrazy hniloba a rozklad. Zvyčajne postihuje deti vo veku 4–8 rokov, mladých ľudí vekovej skupiny 11–19 rokov a staršiu populáciu (55–65 rokov).

Príčiny vzniku kazu sú rôznorodé. Na samotnom vzniku zubného kazu sa zúčastňuje niekoľko faktorov. Je závislý od samotných tvrdých súčastí zuba – sklovina, zubovina, od mikroorganizmov voľne žijúcich v dutine ústnej, od výživy – zvlášť nebezpečné sú cukry v akejkoľvek podobe a samozrejme od časového faktora, teda doby pôsobenia. V praxi to znamená situáciu, kde mikroorganizmy žijúce v dutine ústnej začnú spracovávať potravu (cukry) nalepenú na plochách zubov, ktorú potom premieňajú na kyseliny. Baktérie, kyseliny, zbytky potravy v kombinácii so slinami potom na zuboch vytvárajú zubný povlak (zubný plak). Zubný (dentálny) plak je teda štrukturovaný útvar mäkkej konzistencie, lepivý, nachádzajúci sa na plochách zubov. Hlavnou zložkou sú baktérie, cca. 90% objemu, pričom ich množstvo je veľmi vysoké (niekoľko miliónov baktérií na 1mg). Baktérie sú organizované akokeby v trojrozmernej sieti, táto sieť je porovnateľná s rozmiestnením koralov v koralových útesoch. Môžeme ho rozdeliť na plak nachádzajúci sa korunkách a krčkoch zubov a v priestore nad ďasnom a pod ďasnom.

Zubný kaz môžeme spozorovať aj sami pri vlastnej inšpekcii ústnej dutiny. Voľným okom sú prístupné biele škvrny, ktoré predstavujú zóny odvápnenia skloviny, hnedé škvrny, ktoré okrem odvápnenia obsahujú aj pigmenty z potravy, tmavé podfarbenia alebo defekty, ktoré sú nielen viditeľné, ale môžu byť aj citlivé. Citlivosť môže vznikať pri požití jedla alebo nápojov kyslej, sladkej, studenej a teplej povahy. Samozrejme, zubný kaz sa nemusí prejavovať žiadnou citlivosťou alebo bolesťami. Pri vyšetrení stomatológ teda pátra po takýchto útvaroch na žuvacích plochách zubov, v medzizubných priestoroch, ostatných plochách a krčkoch zubov. V diagnostike nám môže pomôcť aj röntgenová snímka v záhryze, špeciálne prístroje na báze prechodu o odrazu lúčov, presvietenie zubov špeciálnymi lampami alebo indikačnými metódami na báze farebnej reakcie. Kaz môže postihovať len sklovinu, tzv. iniciálny kaz, môže postupovať hlbšie a postihovať zubovinu – stredný kaz. Kaz v blízkosti nervu zuba nazývame hlboký kaz, ak kaz prenikne do zubnej drene, nastáva poškodenie koreňového systému zuba.

Dentonet

Autor: MUDr. Tomáš Siebert

Návrat


Štítky