Preventívna prehliadka

Nie je presne stanovené, v akom veku by malo dieťa navštíviť prvýkrát zubného lekára, odporúča sa návšteva vo veku dvoch rokov. Rodič spolu s dieťaťom si optimálnom prípade, t.z., že dieťa nemá ani jeden kaz, vypočujú …

Nie je presne stanovené, v akom veku by malo dieťa navštíviť prvýkrát zubného lekára, odporúča sa návšteva vo veku dvoch rokov. Rodič spolu s dieťaťom si optimálnom prípade, t.z., že dieťa nemá ani jeden kaz, vypočujú všetko o správnej ústnej hygiene a lokálnej fluoridácii. Dieťa sa povozí na zubárskom kresle, získava dôveru v „ človeka v bielom plášti“ a spokojne odchádza spolu s rodičom domov.

Každá ďalšia návšteva by mala nasledovať v časovom intervale každého pol roka. Zubný kaz sa môže vyskytnúť u kohokoľvek a v ktoromkoľvek veku, ale pretože pacient chodí pravidelne na preventívne prehliadky, kaz sa darí ošetriť ešte v rannom štádiu.

Na stoličkách sa dá predísť vzniku kazu tzv. pečatením fissúr, teda priestor, kde by najskôr mohol vzniknúť zubný kaz, sa ochráni.

V období dospievania a dospelosti sa postupne môžu pridávať v komplexnej starostlivosti špecialisti z čeľustnej ortopédie – pre nevhodné usporiadanie zubov, zubných oblúkov a nevhodné postavenie čeľustí, parodontológie – problémy s ďasnami, orálnej chirurgie – najčastejšie sú problémy s prerezávaním zubov múdrosti. Ďalej sa pacienti dozvedajú čo sú to korunky, mostíky, koreňové kanáliky a ich liečba a samozrejme stále sa opakuje poučenie o hygiene dutiny ústnej a starostlivosti o medzizubné priestory.

Nezanedbateľnou súčasťou preventívnej prehliadky je zhodnotenie úrovne domácej starostlivosti o dutinu ústnu, posúdenie výskytu zubného povlaku a aktuálneho stavu parodontu (ďasná, závesný aparát zuba a jeho kostené lôžko). Pravidlom sa stáva zhotovenia tzv. röntgenových snímok v záhryze, ktoré môžu spoľahlivo odhaliť prítomnosť kazov v medzizubných priestoroch, ktoré sú bežnými vyšetrovacími metódami ťažko spozorovateľné.

Samozrejme ako u ostatných špecialistov, sa stomatológ v rámci preventívnej prehliadky pýta pacientov na celkový zdravotný stav, alergie, poruchy krvácania, cukrovka… Je dobré ak pacient napíše do takéhoto dotazníka všetko, poprípade svoje ochorenia a užívanie liekov prediskutuje so stomatológom. Pretože v medicíne všetko so všetkým súvisí, môže sa stať možno „bezvýznamný“ stomatologický zákrok život ohrozujúci.

V prípade, že zubný lekár zistí prítomnosť zubného kazu a navrhne ošetrenie, je vždy možné prekryť negatívne vnemy zákroku, t.z. najčastejšie sa jedná o vŕtanie, použitím lokálneho znecitlivenia ( injekcia). Slúžia k tomu tzv. lokálne anestetiká, ktoré sa používajú a aplikujú podľa prevádzaného zákroku a ochorenia. Pri správnej aplikácii sa použije príslušné množstvo prostriedku, ktoré znecitlivý oblasť, kde chceme pôsobiť. Môže sa jednať o preparácie zuba pre zhotovenie výplne – vŕtanie, extrakcie zuba alebo zubov – trhanie, odstraňovanie zubného kameňa atď.

Pri komplikovanejších stavoch – rozsiahle zápaly, opuchy sa ale môžeme stretnúť s javom , kedy nám lokálna anestéza nemusí stopercentne zabrať. Vyplýva to z chemizmu medzi zápalom – kyslé prostredie a lokálnym anestetikom – zásadité prostredie, kde môže nastať neutralizácia.

Aj z tohto dôvodu sú preventívne prehliadky opodstatnené, pretože pri ošetrovanom chrupe sa zriedkakedy vyskytnú stavy ťažkých zápalov a opuchy. Ťažko ošetriteľných a úzkostlivých pacientov je možné na ošetrenie pripraviť u psychológa. Takisto je možné tieto nepríjemné zážitky prekryť liekmi, poprípade použiť celkovú anestéziu – „pacienta uspať“. Takto modifikované ošetrenie je nutné prekonzultovať spolu s ošetrujúcim stomatológom.

V rámci preventívnej prehliadky je veľmi účelné prediskutovať problematiku správnej výživy. Zubný kaz je podľa WHO najrozšírenejšia choroba vôbec, je to dôsledok nielen nedostatočnej ústnej hygieny, ale aj zlých a nevhodných stravovacích návykov. Jedná sa najmä o prebytočnú konzumáciu cukrov. Častá konzumácia cukrov v rôznej podobe vedie k vzniku zubného kazu, jeho nadmerný príjem k obezite, ochoreniam srdca a obehového aparátu. Vysoká kazivosť zubov je vo väčšine prípadov následkom častého prísunu cukrov v jeho rôznych podobách.

Najväčšie nebezpečie predstavuje podávanie a konzumácia „cukru“ v čase medzi hlavnými jedlami.

Za neškodné potraviny sa v tomto zmysle považuje čerstvé ovocie a zelenina, nesladené minerálne vody, chlieb, maslo, syry, údeniny, vajíčka, mlieko.

Keďže je veľmi ťažké odnaučiť sa konzumácii sladkostí medzi hlavnými jedlami, odporúča sa použiť sladkosti, ktoré sa chovajú k zubom šetrne alebo im vôbec neškodia. Sú to napr. cukríky a žuvačky s označením bez cukru. Takisto sú problematické aj sladené nápoje, mušty, džúsy. Ak takéto nápoje tzv. opakovane upíjame, cukor v nich obsiahnutý pôsobí na zuby postupne a opakovane a baktérie prítomné na zuboch ho postupne premieňajú na množstvo kyselín a tie potom pôsobia pri vzniku zubného kazu. Odporúča sa piť nesladené minerálne vody, a ak chceme piť sladené nápoje, tak potom neupíjame.

V stomatologickej prevencii je nastolená otázka prísunu fluóru a jeho prípravkov. Fluór má protikazový účinok na prerezané zuby. Jeho pôsobenie sa uplatňuje u zdravých zubov, kde sklovina zuba obsahuje chemickú látku hydroxylapatit a po dostatočnom prísune fluórových prípravkov vzniká odolnejší fluorohydroxylapatit.

Tam, kde už nastalo odvápnenie skloviny – biele škvrny, je fluór schopný sa do takto odvápnenej skloviny naviazať a napomôcť tak procesom hojenia tvrdých zubných tkanív. Optimálnou možnosťou prísunu fluóru sú rôzne fluoridové preparáty, určené buď na denné užívanie – aplikáciu doma alebo len na použitie v stomatologickej ambulancii. Sú vo forme roztokov, gélov, lakov, ústnych vôd, pást a tabliet. Efektívnejšia je pravidelná aplikácia malých množstiev fluóru na povrch zuba než jednorazové veľké dávky a preferuje sa aplikácia len na povrch zuba. Samozrejme najvhodnejšia je konzultácia so svojim ošetrujúcim stomatológom.

V prevencii vzniku kazu môže pomôcť aj žuvanie žuvačiek. Žuvačky dávajú dobrý pocit sviežeho dychu. Žuvanie podľa lekárov psychológov uvoľňuje svalové a psychické napätie. Pozoruje sa zvýšená schopnosť koncentrácie, zrýchľuje sa krvný obeh, prekrvujú sa tkanivá, stráca sa únava. Vedecké štúdie dokazujú, že žuvanie žuvačiek pomáha lepšie sa vyrovnávať so stresovou záťažou. Populácia nemá reálne povedomie o žuvačkách, o pravidlách pri ich používaní.

Základným zdrojom informácii je reklama. Úloha v profylaxii zubného kazu je nesporná, ale treba chápať žuvačky ako doplnok v prevencii vzniku zubného kazu v súčinnosti so všetkými komplexnými hygienickými a preventívnymi opatreniami. Žuvačky by sa mali používať 10 – 15 minút po jedle tam, kde nie je možnosť riadneho očistenia zubov.

Pri takomto krátkodobom použití žuvanie nemá významný vplyv na žuvacie svalstvo, niekoľko minútové žuvanie normalizuje pH v ústnej dutine a nemá negatívny vplyv na slinné žľazy. Treba vyberať žuvačky bez cukru, hľadať na obale použitie náhrad cukrov ako je xylitol, sorbitol…

Na záver treba povedať, že žuvačka nie je základným, a ani jediným prostriedkom hygieny dutiny ústnej. Verejnosť je ovplyvnená reklamami a má predstavu, že jedine žuvanie žuvačky bez cukru dokáže ochrániť zuby pred vznikom zubného kazu. Zatiaľ čo hygiena a prevencia sú im úplne cudzie. Preto treba zdôrazňovať, že žuvačka bez cukru je vynikajúci doplňujúci prostriedok ústnej hygieny a pomáha v starostlivosti o orálne zdravie.

Dentonet

Autor: MUDr. Tomáš Siebert

Návrat


Súvisice otázky

Štítky