Liečba koreňových kanálikov zuba.

Cievy a nervy vstupujú do zuba v oblasti hrotu koreňa a prechádzajú celým koreňom smerom ku korunke, kde končia v tzv. dreňovej dutine. Počet koreňových kanálikov je variabilný, rezáky majú spravidla …

Cievy a nervy vstupujú do zuba v oblasti hrotu koreňa a prechádzajú celým koreňom smerom ku korunke, kde končia v tzv. dreňovej dutine. Počet koreňových kanálikov je variabilný, rezáky majú spravidla 1– 2 kanáliky, čreňové zuby 1–3 a stoličky 3–4 koreňové kanáliky.

Liečba koreňových kanálikov nastáva za predpokladu nezvratného poškodenia zubnej drene – zápal drene zuba a pri zápaloch v okolí hrotu koreňa zuba. Zápal drene – pulpitída vzniká najčastejšie pôsobením a prienikom baktérií z kazu do dreňovej dutiny.

Hlavným prejavom akútneho zápalu je spontánna bolesť zuba, ktorá sa môže zhoršovať vo večerných a nočných hodinách, na studené a teplé podnety a môže mať pulzujúci charakter. Pri chronickom zápale sú bolesti neurčité, miernejšie alebo môžu úplne chýbať. Pri prechode do akútnej formy ochorenia sa bolesť vystupňuje. Ak takýto zub nie je ošetrený, zubná dreň odumiera alebo sa zápal ďalej šíri smerom do priestoru za hrot koreňa a vzniká periodontitída.

Periodontitída môže prebiehať akútne alebo chronicky, pri akútnej forme sú spontánne bolesti zuba, pocit vystúpeného zuba, bolesť pri záhryze a poprípade zvýšená telesná teplota. Chronické zápaly prebiehajú len s miernymi príznakmi alebo bez akýchkoľvek príznakov. Pri periodontitíde zápal spôsobí zničenie kosti v oblasti hrotu koreňa. Takáto deštrukcia sa nám prejaví aj na RTG snímke. Ak zápal nie je včas ošetrený, šíri sa ďalej a vzniká tzv. okoločeľustný zápal, pri ktorom má pacient vysokú teplotu, je malátny, opuchnutý a hrozí ďalšie šírenie zápalu v organizme.

Ošetrenie koreňových kanálikov prebieha v niekoľkých fázach a je pomerne náročné. Aby bola liečba úspešná, musíme zvládnuť nielen príznaky zápalu – bolesť, ale musíme odstrániť aj príčinu – baktérie. Preto je potreba dokonale spriechodniť koreňové kanáliky, pričom sa odstraňujú všetky kazové hmoty. Spriechodnením sú vytvorené podmienky pre hermetické uzavretie – zaplnenie kanálikov, aby sa zabránilo ďalšiemu prieniku baktériam smerom za hrot koreňa zuba. V lokálnom znecitlivení sa prevŕta korunka zuba, aby sme získali prístup ku kanálikom. Následne sa ošetria kanáliky pomocou špeciálnych prístrojov a nástrojov.

Pri akútnom zápale drene sa pri dodržaní určitých podmienok podarí postihnutý zub vyplniť v jednej návšteve. Pri nevhodných podmienkach sa využije dočasná výplň, zub sa definitívne zaplní až v nasledujúcej návšteve. Liečba akútneho zápalu periodoncia (priestor v okolí hrotu koreňa) prebieha podobne. Baktérie prenikli za hrot koreňa a vytvorili tam hnis. V prvej návšteve sme väčšinou nútení nechať zub otvorený, aby došlo k odtoku hnisu a ustúpeniu bolestí.

Podľa klinických príznakov postupne vytvárame dočasnú výplň a v prípade kľudového štádia zuba ho neskôr definitívne zaplníme. Samozrejme takto by malo prebiehať ošetrenie koreňových kanálikov zuba v optimálnom prípade. V praxi je liečba veľmi náročná, zložitá a nie vždy musí skončiť zaplnením zuba. V terapii sa stomatológ riadi podľa klinických príznakov, formy ochorenia, anatomických pomerov zuba, stavu okolia zuba, pomocou RTG snímky…

Liečba koreňových kanálikov môže byť bezproblémová. Počas liečby sa však môžu vyskytnúť aj komplikácie, ale aj napriek tomu sa zub podarí zaplniť za predpokladu dlhodobej životnosti. Takisto sa však stáva, že zub už pri prvom vyšetrení nespĺňa podmienky, aby liečba bola úspešná. Zapálený zub by ohrozoval samotného pacienta , a preto sa zub musí vytrhnúť už v tejto návšteve. Práve pre tieto rôzne možnosti je užitočná diskusia so svojim ošetrujúcim stomatológom.

Dentonet

Autor: MUDr. Tomáš Siebert

Návrat


Súvisice otázky

Štítky