Abeceda stomatológie

Zámky
Ortodontický výraz: keramické, syntetické alebo kovové časti, ktoré sa lepia na zuby. Držia fixačný oblúkový drôt, ktorý sa stláča a napína, pomocou pružných alebo elastických krúžkov.
Zápach z úst (Halitosis)
Často je spôsobený zanedbanou ústnou staroslivosťou, rozkladom zubou alebo zápalovým procesom v ústnej dutine. Niekedy môže byť spôsobený procesom vyskytujúcim sa ďaleko od úst, napr. gastro-intestinálne poruchy, bronchitída, porucha činnosti obličiek a močového mechúra. Preto je dôležitá konzultácia s lekárom o trvaní a intenzite zápachu.
Zásuvný spoj
Spoj pre umelý chrup, ktorého dve časti – schránka a presná zásuvná časť, ktorá do schránky zapadá alebo musí byť teleskopická.
Zhryz, otvorený
Ortodontický výraz pre elipsovitú medzeru medzi rezákmi.
Zub
Zuby patria medzi tvrdé tkanivá v ľudskom tele. Slúžia na rozomletie potravy na malé čiastočky. Každý zub pozostáva z korunky, ktorá je viditeľná v ústach nad gingívou a koreňa, ktorý je umiestnený v kosti. Miesto spojenia korunky a koreňa sa označuje ako zubný krčok. Hrot koreňa je otvorený a prechádzajú tadiaľ cievy a nervy do pulpy, ktorý obklopuje dentín.dentín korunky je pokrytý sklovinou, najtvrdším tkanivom v tele, je vystavená pôsobeniu kyselín. Zuby sú v kosti v zubnom lôžku, ktoré pozostáva z gingívy, alveolov, periodontálnej membrány, fibrilárnych štruktúr a zubného cementu. To chráni zuby pred zlomením alebo vypadnutím pri odhryzovaní sústa potravy.
Zub múdrosti
Tretí molár. Prerezáva sa najneskôr, až v dospelosti, niekedy sa ani úplne neprereže. Často musí byť chirurgicky odstránený.
Zubný implantát
Nahradenie samostatného zuba implantátom bez potreby obrúsiť susedné zuby, čo je nevyhnutné pre mostík.
Zubný kaz (Caries)
Dekalcifikácia a rokpad tvrdých zubných tkanív (skloviny a dentínu) prostredníctvom degradácie cukrov na kyseliny baktériami v plaku. Začínajúci zubný kaz je ešte možné ošetriť trvalým používaním fluoridov. Rozsiahlejšie kazy musia byť ošetrené výplňou.
Zubný pahýľ
Obrúsený zub.

Stránka: 1