Abeceda stomatológie

Subgingiválny
Pod okrajom gingívy.
Sublinguálny
Pod jazykom.
Suché ústa, xerostómia
Neadekvátny príliv slín. Môže byť sprievodným príznakom nejakej choroby alebo ako dôsledok pôsobenia drog a žiarenia na slinnú žľazu. Ak je slinná remineralizácia skloviny a dentínu prerušená, pacient trpiaci redukovaným výplavom slín má rapídne zvýšenú tvorbu zubného kazu a úplnej strate zubov môže predísť len používaním vysoko fluoridovaných produktov.
Škrípanie zubami
Škrípavé pohyby zubov čeľuste a sánky počas noci alebo v stresových situáciách. Spôsobuje zničenie jednotlivých zubných plošiek.
Štetinky
Štetinky na zubnej kefke by mali byť zo syntetického materiálu, prírodné štetinky sa rýchlo lámu a môžu zraniť gingívu. Syntetické štetinky sú dobre tvarované – okrúhle alebo kónické a zabraňujú zraneniu zubov alebo ďasien. Tvrdé štetinky ale môžu zničiť gingívu alebo zubnú sklovinu, či dentín. Preto by sa mali používať skôr mäkké a stradne mäkké.
Tableta sfarbujúca zubný povlak
Tableta alebo tekutina, ktorá cmúľaní alebo žuvaní sfarbí zubný povlak a tým odhalí všetky nánosy povlaku na zuboch.
Tehotenstvo
Počas tehotenstva sa u žien oveľačastejšie vyskytuje gingivitída. Dôvodom je zmena množstva hormónov v tele. Zvýšenie produkcie progesterónu vedie k rozšíreniu gingiválnych a slizničných kapilár, k zvýšeniu priepustnosti toxínov, ktoré sú produkované baktériami plaku. To spôsobuje časté zápaly gingívy, preto je nutné všímať si prvé príznaky zápalu, ato začervenanie gingívy, krvácanie a zápach z úst.
Technika leptania kyselinou
Vytvorenie štrbín na povrchu skloviny pre zabezpečenie lepšej retencie keramických inlayí a syntetických výplní.
Teleskopická korunka
Kovová korunka, ktorá je umiestnená na zub a prikrytá druhou korunkou, ktorá je pokrytá syntetickým materiálom. Používa sa na uchovávanie odnímateľných častí náhrady.
Temporomandibulárna dysfunkcia
Dysfunkcia kĺbu alebo žuvacích svalov.
Test citlivosti
Test vitálnosti pulpy, pri ktorom sa používa mrazivý spray.
Titán
Najtvrdší kov používaný pre výrobu implantátov a kovových protéz.
Trepanácia
Otvorenie pulpy pre ošetrenie koreňového kanála.
Trigeminálna neuralgia
Bolesť v tvárovej oblasti – v čeľusti a sánke, ústach.
Ultrazvuk
Zvukové vlny s frekvenciou vyššou ako 20 000 Hz. Je používaný na odstránenie tvrdých zubných usadenín.
Výplň
Materiál používaný na vyplnenie kavity zuba. Ako výplň sa používa amalgám, zlato, keramika, kompozit alebo iný syntetický materiál.
Xantochrómia
Termín označujúci žlté zafarbenie koruniek, ktoré môže mať rôzne príčiny vzniku.
Xantómy
Nezhubné nádory, ktoré sa objavujú aj v ústnej dutine v hociakom veku. Môru mať rôzny tvar a veľkosť a sú bielo-ružovo-červeného vzhľadu.
Xylitol
Chuťovo sladká substancia, ktorá vyvoláva menej často zubný kaz. Je obsiahnutý v žuvačkách a cukríkoch, je rovnako sladký ako cukor, ale jeho výroba je nákladnejšia.
Y-os
Stanovuje pozíciu sánky vo vzťahu k báze lebky.

Stránka: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10