Abeceda stomatológie

Kompozit
Zubná výplň dodávaná vo farebnej škále totožnej s farbou zubov. Vyrába sa ako zmes skla a kremenných častíc spolu so špeciálnym syntetickým materiálom pridaným ako spájacia tekutina .Pri vyplňovaní kavity je kompozit vytvrdzovaný špeciálnou lampou.
Kónusová korunka
Predstavuje zásuvný spoj pre odnímateľnú protézu, ktorej povrch je špeciálne upraavený do tvaru kónusu, kužeľa.
Konzervačná stomatológia
Odbor v stomatológii zaoberajúci sa záchovou zubov.
Koreňové ošetrenie
Ošetrenie koreňového kanálika: odstránenie zapálenej alebo infikovanej pulpy, vyčistenie a rozšírenie koreňového kanálika, vyplnenie koreňovou výplňou a uzavretie vchodu do kanálika.
Koreňový kaz
Kaz v zubnom koreni.
Korunka
Korunka úplne pokrýva časť zuba vyčnievajúceho do dutiny ústnej, je zhotovená zubným technikom a nalepená na zub, ktorý už nemohol byť viac ošetrený výplňou pre rozsiahly kazivý proces.
Krčkový kaz
Kaz v oblasti krčka zuba, ktorý sa tu vytvorí rýchlejšie, keďže krčok nie je pokrytý sklovinou a do tejto oblasti ešte nemusí dosahovať zubný cement a taktiež preto, lebo je to oblasť, kde sa najrýchlejšie vytvára a usádza plak.
Krvácajúca gingíva
Veľmi dôležitý znak zápalu ďasna. Bakteriálny plak by mal byť odstránený tak rýchlo ako je to možné, aby sa zápal čím skôr vyliečil a krvácanie sa zastavilo.
Kvadrant
Rozdelenie ľudskej dentície na 4 časti=kvadranty, kde každý obsahuje 2 rezáky, 1 očný zub, 2 premoláre a 3 moláre, pri trvalej dentícii a pri dočasnej (mliečnej) 2 rezáky, 1 očný zub a 2 moláre.
Kyretáž, výškrab
Vyčistenie a vyhladenie povrchu koreňa použitím špeciálnych nástrojov.
Kývanie
Pretrvávajúce zmeny pohybov zubov v rôznych smeroch.
Labiálny
Lokalizovaný v oblasti pier.
Lactobacillus acidophillus
Baktéria mliečneho kvasenia. Popri Streptococcus mutans je hlavnou príčinou vzniku zubného kazu.
Laser
Záleží na ich vlnovej dĺžke. Sú používané v rôznych oblastiach stomatológie – chirurgii, diagnostike, parodontológii, odstraňovaní kazov, ošetrovaní koreňových kanálov. Sú použiteľné aj bez injekcie, zabezpečujú bezkontaktnú liečbu, ktorá je rýchla, komfortná a bezpečná s malou bolesťou so žiadnymi nepriaznivými vibráciami a výsledkom je povzbudenie hojenia rán.
Lézia
Úraz, dysfunkcia. Kariézne lézie sa označujú aj ako diery v zuboch.
Linguálny
Lokalizovaný v oblasti jazyka.
Lokálna anestézia
Anestetikum je injikované ku nervovému zakončeniu na znecitlivenie priľahlej oblasti.
Luxácia
Dislokácia zuba z jeho zubného lôžka neúmyselná pri úrazoch a úmyselná pri extrakcii.
Mandibula
Sánka.
Maxilla
Čeľusť.

Stránka: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10