Abeceda stomatológie

Chlórhexidín
Aktívna zložka obsiahnutá hlavne v ústnych vodách, ktorá bojuje nielen s baktériami, ale aj plesňami a vírusmi. Efektívne ničí plak a chráni zuby pred jeho rozvojom počas niekoľkých hodín. Vedľajšie účinky sú: reverzibilná diskolorácia zubov, jazyka a sliznice úst a zhoršenie chuti. Roztoky obsahujúce viac ako 0,1 % chlórhexidínu sa považujú za liečivo a môžu byť používané len počas krátkeho času.
Chránič zubov pri športových aktivitách
Špeciálny chránič, ktorý sa vyrába z elastických syntetických materiálov a je použiteľný pri športových aktivitách. Je tvarovaný podľa zubného oblúka a v ústach prekrýva zuby a ďasná, čiže zabraňuje úrazu.
Implantát
Implantát je pilier zakotvený v kosti čeľuste alebo sánky. Tento pilier je zaskrutkovaný do kosti, z ktorej vystupuje a predstavuje nosič pre mostík alebo korunku.
Individuálna prophylaxia
Označovaná aj ako profesionálne čistenie zubov. Povlak zo zubov nie je možné odstrániť iba používaním zubnej kefky, ale aj zubnou niťou a medzizubnou kefkou. Profesionály používajú aj veľké množstvo nástrojov na odstránenie nečistôt, ktoré vyžadujú špeciálne skolenie, preto sa nemôžu používať v domácej starostlivosti o zuby.
Infiltračná anestézia
Jedna alebo viac rozptýliteľných injekcií do tkaniva na jeho znecitlivenie.
Iniciálny (začínajúci) kaz
Ranné štádium kazu (biela lézia), ktoré je viditeľné ako kriedovobiele miesta na povrchu zubov. Aplikácia fluoridov ho môže zastaviť a sklovinu remineralizovať.
Injekcia
Lekársky výraz pre podanie látky do tkaniva.
Inlay
Zlatá alebo keramická výplň, ktorá sa vkladá do kavity. Je vyrábaná zubným technikom.
Interdentálna kefka
Malá jemná kefka na čistenie ťažko prístupných interdentálnych priestorov.
Interdentálny (priestor)
Priestor medzi dvoma zubami.
Intrakoronárne
Lokalizované v korunke.
Intraorálna kamera
Elektronická kamera, ktorá robí videá v ústnej dutine.
Intraorálne
Lokalizované v ústach.
Jarmová kosť (os zygomaticum)
Kostenný oblúk tejto kosti formuje laterálnu stranu líc a vytvára laterálnu stenu očnice.
Jarmová kosť- fraktúra tejto kosti
Izolovaná zlomenina tejto kosti sa môže nachádzať na určitých miestach. Kosť potom vyzerá vpadnutá, často je problematické otvoriť ústa kvôli zhoršeniu alebo prerušeniu svalového pohybu.
Kalcium fluorid
Zmes, ktorá sa formuje na povrchu zubov počas použitia fluoridovaných produktov pre zubnú starostlivosť. Ak je zub atakovaný kyselinou, táto zmes vytvára ochrannú vrstvu obsahujúcu minerály pre opravu. Amínfluoridové prípravky formujú obzvlášť dobre priliehajúcu kalcium fluoridovú vrstvu.
Kavita
Dutina v zube, ktorý bol postihnutý zubným kazom, po tom ako zubár odstránil kkazivé tvrdé tkanivá a vytvoril v zube priestor pripravený pre vyplnenie výplňou.
Kaz detskej flase („Baby bottle caries“)
Počas sústavného pitia nápojov s obsahom cukru, sú detské zuby vystavované rozokom cukru, ktoré nepretržite podporujú tvorbu kyselín kyselinoformnými ústnymi baktériami. Tak sa tvorí tento zubný kaz, ktorý sa správne označuje ako „detský kaz“ alebo „včasný detský kaz“.
Keramika
Materiál, ktorý používa zubný technik pre zhotovenie zubných náhrad alebo inlayí. Viditeľné časti kovovej konštrukcie sa pokrývajú keramikou, aby boli v súlade s farbou ostatných zubov a pôsobili esteticky.
Klinčekový olej
Esenciálny olej z klinčekov so znecitlivujúcimi a antiseptickými účinkami, má špecifickú chuť a vôňu.

Stránka: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10