Dentonet » Abeceda stomatológie
Abeceda stomatológie
-
Erózia
- Redukcia skloviny pôsobením chemicko-fyzikálnych vplyvov. Najčastejšie prijímaním cukrov v jedlách a nápojoch, a tiež častým zvracaním napr. počas tehotenstva, či psychických porúch. Prísunom fluoridov sa riziko erózie znižuje.
-
Extrakcia
- Vytrhnutie zuba.
-
Fazeta
- Vyrobená zo syntetického alebo keramického materiálu, pripevnená na prednú plochu zuba.
-
Fazetovaná korunka
- kovová korunka zuba s vonkajšou viditeľnou časťou vo farbe ostatných zubov zhotovenou z keramických alebo syntetických materiálov
-
Fisúra
- Žliabky medzi hrbčekmmi na povrchu žuvacích plôšok molárov.
-
Fluorid
- Najdôležitejší element v cariéznej prophylaxii. Fluoridy v prípravkoch pre ústnu a dentálnu hygienu zastávajú 3 dôležité funkcie v udržiavaní orálnej hygieny. Podporujú redispozíciu zložiek skloviny do zubov a ochraňujú zuby pred vznikom zubného kazu vyžadujúceho ošetrenie. Aplikáciou fluoridu sa lieči začínajúci zubný kaz pod povrchom zuba. A pôsobí proti baktériám, ktoré sú súčasťou zubného plaku a menia cukry na kyseliny, tak, že robí sklovinu odolnejšou voči týmto vplyvom. V prídavku amínfluoridov inhibuje metabolizmus baktérií plaku a tým redukuje produkciu kyselín.
-
Fluorid sodný
- Je to anorganická soľ, ktorá má prophylaktické účinky proti zubnému kazu a bola objavená v 30-tych rokoch 20. storočia. Spolu so soľami vápnika vytvára solubilný kalcium fluorid. Fluorid sodný sa pridáva do produktov pre zubnú starostlivosť.
-
Fluoridová prophylaxia
- Prevencia pred zubným kazom používaním zubnýcch pást a ústnych vôd s obsahom fluoridov.
-
Fluoridové zásoby
- Hlavne stabilná fluoridová vrstva na povrchu skloviny, ktorá môže vzrastať pri používaní produktov obsahujúcich amínfluoridy. Sklovina je prostredníctvom nej remineralizovaná a chránená pred vznikom zubného kazu.
-
Frontálne zuby
- Rezáky a očné zuby.
-
Fruktóza
- Ovocný cukor. Monosacharid, ktorý je priateľnejší pre diabetikov než ostatné cukry. Baktérie plaku fruktózu menia na kyselinu mliečnu, ktorá môže sp§ôsobiť vznik zubného kazu.
-
Gingiválna maska
- V prípadoch, keď gingíva veľmi ustupuje a zuby sa zdajú veľmi dlhé, sa postihnuté oblasti prekryjú s ružovo sfarbeným silikónom.
-
Gingiválna papila
- Časť ďasna, ktorá je viditeľná medzi zubami.
-
Gingiválny vačok
- Vzniká, keď sa ďasno oddelí od zuba.
-
Gingivitída
- Zápal ďasna (gingívy), je spôsobený baktériami, ktoré sú na rozhraní medzi gingívou a zubom. Viditeľné znaky sú sčervenanie a krvácanie pri mechanických podnetoch.
-
Glukóza
- Hroznový cukor. Baktérie plaku ju katabolizujú na kyselinu mliečnu a tá spôsobuje vznik zubného kazu.
-
Glykolýza
- Rada reakcií, v ktorých sa glukóza premieňa na kyselinu mliečnu.
-
Heal-Ozone
- Spôsob bezbolestného odstránenia zubného kazu. Ozón, oxidovaná kyslíková molekula je pumpovaná do kazivého zuba a zubný kaz odstráni za 10 až 20 sekúnd. Následne sa aplikuje kryštalický, remineralizovateľný materiál.
-
Hydroxyapatit
- Najdôležitejšia a kvantitatívne najvýznamnejšia súčasť tvrdých zubných tkanív kostí a zubov. Sklovina obsahuje hlavne hydroxyapatit, ale aj iné ióny. Prísun fluoridov stabilizuje štruktúru hydroxyapatitu.
-
Hypersenzitívne zubné krčky
- Ak sú zubné krčky odhalené a dentínové tubuly vystavené vonkajším vplyvom ako dôsledok precitlivelosti vzniká bolesť.
Stránka: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10