Abeceda stomatológie

Erózia
Redukcia skloviny pôsobením chemicko-fyzikálnych vplyvov. Najčastejšie prijímaním cukrov v jedlách a nápojoch, a tiež častým zvracaním napr. počas tehotenstva, či psychických porúch. Prísunom fluoridov sa riziko erózie znižuje.
Extrakcia
Vytrhnutie zuba.
Fazeta
Vyrobená zo syntetického alebo keramického materiálu, pripevnená na prednú plochu zuba.
Fazetovaná korunka
kovová korunka zuba s vonkajšou viditeľnou časťou vo farbe ostatných zubov zhotovenou z keramických alebo syntetických materiálov
Fisúra
Žliabky medzi hrbčekmmi na povrchu žuvacích plôšok molárov.
Fluorid
Najdôležitejší element v cariéznej prophylaxii. Fluoridy v prípravkoch pre ústnu a dentálnu hygienu zastávajú 3 dôležité funkcie v udržiavaní orálnej hygieny. Podporujú redispozíciu zložiek skloviny do zubov a ochraňujú zuby pred vznikom zubného kazu vyžadujúceho ošetrenie. Aplikáciou fluoridu sa lieči začínajúci zubný kaz pod povrchom zuba. A pôsobí proti baktériám, ktoré sú súčasťou zubného plaku a menia cukry na kyseliny, tak, že robí sklovinu odolnejšou voči týmto vplyvom. V prídavku amínfluoridov inhibuje metabolizmus baktérií plaku a tým redukuje produkciu kyselín.
Fluorid sodný
Je to anorganická soľ, ktorá má prophylaktické účinky proti zubnému kazu a bola objavená v 30-tych rokoch 20. storočia. Spolu so soľami vápnika vytvára solubilný kalcium fluorid. Fluorid sodný sa pridáva do produktov pre zubnú starostlivosť.
Fluoridová prophylaxia
Prevencia pred zubným kazom používaním zubnýcch pást a ústnych vôd s obsahom fluoridov.
Fluoridové zásoby
Hlavne stabilná fluoridová vrstva na povrchu skloviny, ktorá môže vzrastať pri používaní produktov obsahujúcich amínfluoridy. Sklovina je prostredníctvom nej remineralizovaná a chránená pred vznikom zubného kazu.
Frontálne zuby
Rezáky a očné zuby.
Fruktóza
Ovocný cukor. Monosacharid, ktorý je priateľnejší pre diabetikov než ostatné cukry. Baktérie plaku fruktózu menia na kyselinu mliečnu, ktorá môže sp§ôsobiť vznik zubného kazu.
Gingiválna maska
V prípadoch, keď gingíva veľmi ustupuje a zuby sa zdajú veľmi dlhé, sa postihnuté oblasti prekryjú s ružovo sfarbeným silikónom.
Gingiválna papila
Časť ďasna, ktorá je viditeľná medzi zubami.
Gingiválny vačok
Vzniká, keď sa ďasno oddelí od zuba.
Gingivitída
Zápal ďasna (gingívy), je spôsobený baktériami, ktoré sú na rozhraní medzi gingívou a zubom. Viditeľné znaky sú sčervenanie a krvácanie pri mechanických podnetoch.
Glukóza
Hroznový cukor. Baktérie plaku ju katabolizujú na kyselinu mliečnu a tá spôsobuje vznik zubného kazu.
Glykolýza
Rada reakcií, v ktorých sa glukóza premieňa na kyselinu mliečnu.
Heal-Ozone
Spôsob bezbolestného odstránenia zubného kazu. Ozón, oxidovaná kyslíková molekula je pumpovaná do kazivého zuba a zubný kaz odstráni za 10 až 20 sekúnd. Následne sa aplikuje kryštalický, remineralizovateľný materiál.
Hydroxyapatit
Najdôležitejšia a kvantitatívne najvýznamnejšia súčasť tvrdých zubných tkanív kostí a zubov. Sklovina obsahuje hlavne hydroxyapatit, ale aj iné ióny. Prísun fluoridov stabilizuje štruktúru hydroxyapatitu.
Hypersenzitívne zubné krčky
Ak sú zubné krčky odhalené a dentínové tubuly vystavené vonkajším vplyvom ako dôsledok precitlivelosti vzniká bolesť.

Stránka: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10