Abeceda stomatológie

Y-rez
Chirurgická incízia v tvare písmena Y.
Y-spona
Iný výraz pre Y-rez alebo koncovo-tvarovanou sponou označovanou ako Bonyhárdova spona.
YV-plastika
Plastická chirurgická procedúra, pri ktorej je Y-rez uzavretý V-tvarovanými stehmi.
Zámky
Ortodontický výraz: keramické, syntetické alebo kovové časti, ktoré sa lepia na zuby. Držia fixačný oblúkový drôt, ktorý sa stláča a napína, pomocou pružných alebo elastických krúžkov.
Zápach z úst (Halitosis)
Často je spôsobený zanedbanou ústnou staroslivosťou, rozkladom zubou alebo zápalovým procesom v ústnej dutine. Niekedy môže byť spôsobený procesom vyskytujúcim sa ďaleko od úst, napr. gastro-intestinálne poruchy, bronchitída, porucha činnosti obličiek a močového mechúra. Preto je dôležitá konzultácia s lekárom o trvaní a intenzite zápachu.
Zásuvný spoj
Spoj pre umelý chrup, ktorého dve časti – schránka a presná zásuvná časť, ktorá do schránky zapadá alebo musí byť teleskopická.
Zhryz, otvorený
Ortodontický výraz pre elipsovitú medzeru medzi rezákmi.
Zub
Zuby patria medzi tvrdé tkanivá v ľudskom tele. Slúžia na rozomletie potravy na malé čiastočky. Každý zub pozostáva z korunky, ktorá je viditeľná v ústach nad gingívou a koreňa, ktorý je umiestnený v kosti. Miesto spojenia korunky a koreňa sa označuje ako zubný krčok. Hrot koreňa je otvorený a prechádzajú tadiaľ cievy a nervy do pulpy, ktorý obklopuje dentín.dentín korunky je pokrytý sklovinou, najtvrdším tkanivom v tele, je vystavená pôsobeniu kyselín. Zuby sú v kosti v zubnom lôžku, ktoré pozostáva z gingívy, alveolov, periodontálnej membrány, fibrilárnych štruktúr a zubného cementu. To chráni zuby pred zlomením alebo vypadnutím pri odhryzovaní sústa potravy.
Zub múdrosti
Tretí molár. Prerezáva sa najneskôr, až v dospelosti, niekedy sa ani úplne neprereže. Často musí byť chirurgicky odstránený.
Zubný implantát
Nahradenie samostatného zuba implantátom bez potreby obrúsiť susedné zuby, čo je nevyhnutné pre mostík.
Zubný kaz (Caries)
Dekalcifikácia a rokpad tvrdých zubných tkanív (skloviny a dentínu) prostredníctvom degradácie cukrov na kyseliny baktériami v plaku. Začínajúci zubný kaz je ešte možné ošetriť trvalým používaním fluoridov. Rozsiahlejšie kazy musia byť ošetrené výplňou.
Zubný pahýľ
Obrúsený zub.
Žuvačka
Žuvačka podporuje vyplavovanie slín, ktoré pomáhajú chrániť zuby pred zubným kazom. Nie je ale náhrada čistenia zubov zubnou kefkou, pretože neodstraňuje nánosy a usadeniny zo zubného povrchu.

Stránka: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10