Abeceda stomatológie

Kalcium fluorid
Zmes, ktorá sa formuje na povrchu zubov počas použitia fluoridovaných produktov pre zubnú starostlivosť. Ak je zub atakovaný kyselinou, táto zmes vytvára ochrannú vrstvu obsahujúcu minerály pre opravu. Amínfluoridové prípravky formujú obzvlášť dobre priliehajúcu kalcium fluoridovú vrstvu.
Kavita
Dutina v zube, ktorý bol postihnutý zubným kazom, po tom ako zubár odstránil kkazivé tvrdé tkanivá a vytvoril v zube priestor pripravený pre vyplnenie výplňou.
Kaz detskej flase („Baby bottle caries“)
Počas sústavného pitia nápojov s obsahom cukru, sú detské zuby vystavované rozokom cukru, ktoré nepretržite podporujú tvorbu kyselín kyselinoformnými ústnymi baktériami. Tak sa tvorí tento zubný kaz, ktorý sa správne označuje ako „detský kaz“ alebo „včasný detský kaz“.
Keramika
Materiál, ktorý používa zubný technik pre zhotovenie zubných náhrad alebo inlayí. Viditeľné časti kovovej konštrukcie sa pokrývajú keramikou, aby boli v súlade s farbou ostatných zubov a pôsobili esteticky.
Klinčekový olej
Esenciálny olej z klinčekov so znecitlivujúcimi a antiseptickými účinkami, má špecifickú chuť a vôňu.
Kompozit
Zubná výplň dodávaná vo farebnej škále totožnej s farbou zubov. Vyrába sa ako zmes skla a kremenných častíc spolu so špeciálnym syntetickým materiálom pridaným ako spájacia tekutina .Pri vyplňovaní kavity je kompozit vytvrdzovaný špeciálnou lampou.
Kónusová korunka
Predstavuje zásuvný spoj pre odnímateľnú protézu, ktorej povrch je špeciálne upraavený do tvaru kónusu, kužeľa.
Konzervačná stomatológia
Odbor v stomatológii zaoberajúci sa záchovou zubov.
Koreňové ošetrenie
Ošetrenie koreňového kanálika: odstránenie zapálenej alebo infikovanej pulpy, vyčistenie a rozšírenie koreňového kanálika, vyplnenie koreňovou výplňou a uzavretie vchodu do kanálika.
Koreňový kaz
Kaz v zubnom koreni.
Korunka
Korunka úplne pokrýva časť zuba vyčnievajúceho do dutiny ústnej, je zhotovená zubným technikom a nalepená na zub, ktorý už nemohol byť viac ošetrený výplňou pre rozsiahly kazivý proces.
Krčkový kaz
Kaz v oblasti krčka zuba, ktorý sa tu vytvorí rýchlejšie, keďže krčok nie je pokrytý sklovinou a do tejto oblasti ešte nemusí dosahovať zubný cement a taktiež preto, lebo je to oblasť, kde sa najrýchlejšie vytvára a usádza plak.
Krvácajúca gingíva
Veľmi dôležitý znak zápalu ďasna. Bakteriálny plak by mal byť odstránený tak rýchlo ako je to možné, aby sa zápal čím skôr vyliečil a krvácanie sa zastavilo.
Kvadrant
Rozdelenie ľudskej dentície na 4 časti=kvadranty, kde každý obsahuje 2 rezáky, 1 očný zub, 2 premoláre a 3 moláre, pri trvalej dentícii a pri dočasnej (mliečnej) 2 rezáky, 1 očný zub a 2 moláre.
Kyretáž, výškrab
Vyčistenie a vyhladenie povrchu koreňa použitím špeciálnych nástrojov.
Kývanie
Pretrvávajúce zmeny pohybov zubov v rôznych smeroch.

Stránka: 1