Abeceda stomatológie

Abrázia (žuvacích plôšok)
Opotrebovanie tvrdých zubných tkanív (skloviny a dentínu). Proces opotrebovania je zrýchlený často mimovoľným bruxizmom (škrípaním zubov) v noci alebo v stresovej situácii.
Adhezívna technika
Technika, pri ktorej kompozit alebo keramická dostavba sú lepené na zub.
Afty
Bolestivé zápalové zmeny sliznice úst, ktoré sa často liečia jeden až dva týždne.
Air flow systém
Prístroj, ktorý mieša uhličitan sodný s vodou a vzduchom do prúdu, ktorý odstraňuje zo zubov škvrny z nikotínu, čaju, kávy a jedla.
Alergie
obranné reakcie proti určitým substanciám, ktoré sú pre ľudí škodlivé (napr. prach, zvieracie chlpy, chuťové prísady ako mentol alebo konzervovacie látky).
Alkohol obsahujúce (ústne vody)
Niektoré ústne vody obsahujú alkohol ako rozpúšťadlo pre iné zložky. To môže ale spôsobovať problémy deťom, ľuďom s citlivou sliznicou a hlavne tým, ktorí by sa mali vyhnúť alkoholu.
Alveoly
Alveoly sú kostenné jamky, lôžka v čeľusti a sánke, ktoré držia korene zubov.
Amalgám
Výplňový materiál, ktorý sa používa pre vyplnenie zuba postihnutého zubným kazom po jeho vyvŕtaní zubárom. Amalgám, ktorý sa používa už desaťročia, je odolný a ekonomický. Samozrejme sú tu ale diskusie týkajúce sa obsahu ortute. Amalgámové výplne sú indikované pre žuvacie plôšky laterálnych zubov ak iný výplňový materiál je kontraindikovaný.
Amínfluorid
Amínfluorid mineralizuje a chráni zuby efektívne a zabezpečuje optimálnu ochranu pred zubným kazom. Vedecké štúdie potvrdili účinnosť amínfluoridov. Kvôli ich špeciálnej chemickej štruktúre sa pevne prichytávajú na povrch zubov a vytvárajú fluoridovú vrstvu, ktorá chráni zuby pred poškodením kyselinami.
Amínfluorid/cínny fluorid
Medzinárodne patentovaná dvojica aktívnych zložiek. Vedecké štúdie potvrdzujú, že tieto aktívne látky inhibujú vytváranie plaku, podporujú regeneráciu poškodenej sliznice a efektívne bránia problémom s ďasnami.
Apikálna koreňová resekcia
Chirurgický zákrok: odstránenie koreňového hrotu rezákov a molárov.
Approximálne čistenie
Systematické odstraňovanie zubného plaku z priestorov medzi zubami dentálnou niťou alebo medzizubnými kefkami, ktorých hrúbka závisí na veľkosti tohto priestoru.
Aproximálne plochy
Plochy zubov lokalizované medzi zubami. Kaz, ktorý sa tu vytvorí sa nazýva aproximálny kaz.
Artikulácia
Pohyb sánkou pri otváraní a zatváraní úst.
Augmentácia
Opätovné založenie stratenej kostnej substancie.

Stránka: 1